צפו במאחורי הקלעים של מבצע מגן צפוני (צילום: חדשות)
העבודות בגבול הצפון, הבוקר | צילום: חדשות

בזמן שצה"ל מבצע את הפעולות ההנדסיות סמוך לגדר בצפון, אנחנו עדים לשתי תזות פוליטיות מתנגשות, אולי בעצם קרב (שוב) בקבינט.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

התזה הראשונה אומרת כך: כשראש הממשלה נתניהו אמר לפני כמה שבועות שתהיה התפתחות ביטחונית חריגה שאין הוא יכול לשתף בה את הציבור - הוא התכוון בדיוק למה שאנחנו רואים כרגע בצפון. זאת גם הסיבה שההחלטה בקבינט הייתה לא לצאת למבצע בעזה ולהתמקד באיום מצפון. זאת גם הסיבה שכלל השרים לבסוף תמכו ברעיון הזה. תוסיפו לעובדה הזאת עובדה נוספת והיא שהרמטכ"ל איזנקוט התעקש באותה ישיבה להתמקד באיום הצפוני ולדחות את הטיפול בעזה (ועוד לא דיברנו על כך שמבצע בעזה הוא חסר תוחלת מדינית, אין מתנדבים לקחת את עזה מבין שכנינו וישראל בטוח לא רוצה לחזור לשליטה ברצועה על 2 מיליון איש, אבל זה נושא אחר).

התזה השנייה אומרת: הקישור הזה שעושים בין המתחרש בצפון לבין ההחלטה להגיב ביד לא מספיק קשה בעזה הוא קישור מלאכותי, שמשרת את נתניהו ואת הקבינט כגוף, ובעיקר עושה להם הנחות על הרפיסות בדרום. על הדרך הקישור הזה גם פוגע בליברמן שהתפטר (למרות שידע על המנהרות בצפון ועל הכוונה לנטרלן), וגם פוגע בבנט ושקד שאיימו להתפטר (וחזרו בהם מסיבות פוליטיות).

ללא דיון בממשלה. כך התקבלה ההחלטה (צילום: מארק ישראל סלם / פלאש 90, חדשות)
ישיבת קבינט, ארכיון | צילום: מארק ישראל סלם / פלאש 90, חדשות

בישיבת הקבינט שנערכה ביום רביעי בשבוע שעבר, השרים עודכנו ואישרו את הפעולה ההנדסית בצפון מתוך הערכה שלא תהיה תגובה בצד השני כיוון שהפעולה מתבצעת בשטח ישראל.

כך או כך, ברור שישראל החליטה לדחות לכל הפחות את הטיפול בעזה ולהתמקד באיום מצפון. בצה"ל יודעים להגיד שמערכה בדרום הייתה מעיבה על פעולה צבאית בצפון, ואנחנו נוסיף שספק אם הייתה יוצאת לדרך פעילות כזאת כשהתותחים בדרום רועמים.

ירון אברהם (צילום: חדשות)
ירון אברהם | צילום: חדשות

נתניהו, כפי שיותר מרמזנו אתמול במהדורה המרכזית, עדכן את פומפאו שישראל מתכוונת לפעול. שרים בממשלה ובקבינט הונחו שלא להתראיין כדי לא לחמם את הגזרה, שנמצאת כרגע בסף רגישות גבוה. בשעות הקרובות נראה כולנו את התוצאות, סביר להניח שייאטמו פתחים של מנהרות - חלקן יופצצו. פעולה הגנתית, שאי אפשר לקרוא לה "מבצע" - חרף ההגדרה של דובר צה"ל.