גיא פלג
גיא פלג | צילום: החדשות

בפרקליטות יודעים שמשהו "מסריח" בפרשת הפרקליט הבכיר, שהחשד כי הוא עבר עבירת מין לא הוסר ולכל הפחות יש כאן עבירת משמעת חמורה. הרי כשפנו החוקרים פעמיים לפרקליטה מנוסה בפרקליטות וביקשו ממנה לדעת האם נעברו כלפיה עבירות מין היא לא הכחישה, לא שללה, לא הגיבה ב"מה זה הקשקוש הזה, מדובר בעלילה" כפי שהייתה מגיבה, קרוב לוודאי, אם לדברים לא היה שחר. במקום זאת, כך בתגובת דובר משרד המשפטים, עו"ד משה כהן, היא בחרה "שלא לשתף פעולה עם החוקרים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מצב העניינים המטריד הזה הופך למטריד הרבה יותר למקרא תגובתה הנחפזת של פרקליטת מחוז ירושלים, עו"ד נורית ליטמן, שחשפה בהודעת וואטסאפ ששלחה בתפוצה רחבה את העובדה שהפרקליט הבכיר והפרקליטה הרלוונטית עבדו יחד בפרקליטות מחוז ירושלים. הודעת פרקליטת המחוז כל כך תמוהה ומטרידה כשהיא כשלעצמה ראויה לבירור מעמיק. בהודעתה כתבה פרקליטת המחוז כי בתום בדיקה קפדנית "לא נמצא בסיס לפתיחת חקירת משטרה", והוסיפה כי בניגוד לפרסום של החתום מטה, בדיקת המשטרה הסתיימה לפני חודשים - והנושא לא הועבר למישור המשמעתי.

ועכשיו לעובדות: הפרשה כולה התחילה לפני שלוש שנים. הפרקליטה נעדרה מהעבודה ללא סיבה למשך ימים ארוכים, וכשחזרה לעבודה התלוננה בשיחה עם פרקליטת המחוז עו"ד נורית ליטמן כי נעדרה בשל עומס ובשל בעיות אישיות. היא גם ביקשה לעבור לפרקליטות אחרת. על פי דובר משרד השפטים, פרקליטת המחוז לא עדכנה את פרקליט המדינה ולא חשדה בזמן אמת כי משהו אחר הוא הסיבה שבגללה נעדרה הפרקליטה מהעבודה וביקשה לעבור מקום עבודה.

בחודשים האחרונים הגיע מידע ממקור אחר בפרקליטות, לפיו העובדת הייתה קורבן של עבירות מין ממי שהיה ממונה עליה בפרקליטות. צוות החקירה המיוחד גבה עדות מפרקליטת המחוז. עכשיו כבר יש מידע מודיעיני, בנוסף לסימנים המדאיגים מלפני שלוש שנים. לא סתם החליט היועמ"ש לערב את ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה בפרשה, לא סתם הוקם צוות חקירה מיוחד במשטרה, לא סתם הוכנס בסוד העניינים הפרקליט הצבאי הראשי, לא סתם הוחלט לצרף פרקליטה בכירה מהצבא בדרגת סא"ל כדי ללוות אתה חקירה. כולם הבינו שמשהו כאן מסריח. בהיעדר שיתוף פעולה של ה"קורבן", הוחלט לסגור את התיק - אין אפשרות אחרת.

יחד עם זאת, הן צוות החקירה והן מנהליו של הפרקליט הבכיר לא מצאו לנכון, עד פניית חדשות 2 בערב הפרסום, לזמן את הפרקליט הבכיר ולשאול אותו שאלה פשוטה: מה הסיפור כאן? יתר על כן, מכיוון שהראיות שנאספו מעלות חשש לביצוע עבירת מין או לכל הפחות עבירת משמעת חמורה, היה מקום להמשיך את הבירור בכלים אחרים, אבל כאמור, בפרקליטות לא עשו זאת - להיפך: הפקידו בידיו של הפרקליט הבכיר את התיקים הרגישים ביותר המתנהלים בפרקליטות.

פרקליטת המחוז נורית ליטמן היא חברת נפש של הפרקליט הבכיר. בשעתו, כשהסתבך באמירות שערורייתיות, היא ובעלה העיתונאי לשעבר גיל ליטמן ניהלו את הגנתו. עכשיו, במקום לברר מה בדיוק קרה בין הפרקליט הבכיר לבין הפרקליטה, מעדיפה פרקליטת המחוז עו"ד ליטמן להציג מצג שווא כאילו הפריכה חקירת המשטרה את החשדות הכבדים. כל אדם שעיניו בראשו מבין שחקירת המשטרה במקרה זה לא רק שלא הפריכה את החשדות הכבדים - אלא במובנים רבים אף חיזקה אותם.