טראמפ וננסי אודל מההקלטה ב-2005 (צילום: רויטרס)
אוסף גסויות | צילום: רויטרס

באמריקה אסור לשדר בטלוויזיה מילים גסות. ערוץ שמפר את הכללים מסתכן בקנסות גבוהים. על המילה הגסה משמיעים צפצוף, ואת הטקסט הפוגעני מחליפים בכוכביות. ההקלטה של טראמפ, כפי ששודרה בערוצים בארה"ב, הייתה כולה צפצופים וכוכביות - כולה גסויות אסורות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

אפשר לטעון, כמו שטוען טראמפ, שמדובר בצביעות: הרי אנשים, בדיבור היום-יומי, משתמשים במילים כאלה. הוא עצמו כינה את אוסף הגסויות שלו "פטפוט של חדר הלבשה". אבל האוזן האמריקנית אינה סובלת דיבורים מהסוג הזה, המיני, הירוד, בזירה הציבורית. בוודאי לא ממי ששואף להיות האזרח מספר אחת והמפקד העליון: הנשיא.

מדוע דווקא הפעם כולם מזועזעים? הרי טראמפ ניבל את פיו לאורך הקמפיין כולו, והפך את לשון הרע לסמל המסחרי שלו. הזעזוע הגדול נובע מהעובדה שלא מדובר רק בעלבון או גידוף מהסוג שטראמפ מתמחה בו. זו שיחה שלמה, רוויה בתיאורים מיניים בוטים, כולל המחשות מילוליות, עם פירוט רב ונלוז של האופן בו טראמפ עצמו נוהג בנשים, מתייחס אליהן כחפץ לסיפוק גחמותיו המיניות, וכופה את עצמו עליהן. בהקלטה אין שמות ופרטים מלאים, אך מה שנשמע שם הוא לא רק פגיעה בחיי הנישואים שלו ושל נשים אחרות - טראמפ היה אז נשוי טרי לרעייתו הנוכחית מלאניה - אלא הטרדות מיניות, ואף תקיפה מינית, כפי שהגדיר זאת סגן הנשיא ג׳ו ביידן. וזו כבר עבירה פלילית.

ניצן הורוביץ (צילום: פלאש 90)
מה שטראמפ צריך זה נס | צילום: פלאש 90

מעבר לכך, מדובר בהצטברות. זה הקש ששבר את גב הגמל. כבר חודשים ארוכים טראמפ מגדף נשים. מכנה אותן חזירות, שמנות, מגושמות, ושאר פנינים מהסוג הזה. ברשת פוקס הימנית, שדווקא אוהדת אותו, עוד לא נרגעו מהדברים שהטיח במגישה הכוכבת שלהם מייגן קלי - זאת ש"הדם יוצא לה מהלא־משנה־איפה שלה". את השבועיים האחרונים לאחר העימות הכושל שלו מול קלינטון, העביר טראמפ בהתקוטטות בפרשת אליסיה מצ'אדו, משתתפת בתחרויות מיס יוניברס שלו, שנפלה קורבן להתנכלויות וגידופים מצדו בגלל משקלה. לכן, ההקלטה החדשה, עם הדיבור הפרוע על נשים, היא קו פרשת המים בסאגה המטורללת של יחסי טראמפ והנשים. העובדה שהוא מתמודד מול אישה, מועמדת ראשונה בהיסטוריה לנשיאות, רק מגבירה את הבעיה מבחינתו.

מועד פרסום ההקלטה - לא מקרי

העיתוי הוא קריטי. לו השערורייה הזו הייתה פורצת בשלב מוקדם יותר, יתכן שהיה אפשר לתקן חלק מהנזק. גם הזמן היה עושה את שלו, כמו בשערוריות קודמות של טראמפ. אבל כעת לא נותר זמן לתקן, ולא נותר זמן להתאושש. ההצבעה המוקדמת כבר בעיצומה. מיליוני אמריקנים מצביעים עכשיו. עד יום הבחירות נותר פחות מחודש. זו הישורת האחרונה, וקלטת הגסויות מאיימת לחסל את המרוץ הנשיאותי שלו.

הערב ייערך עימות נשיאותי נוסף, שיעמוד כולו בצלה של הפרשה המביכה. כמובן שפרסום ההקלטה בעיתוי הזה לא היה מקרי. אם קיווה טראמפ לנצל את העימות הנוכחי כדי לתקן את הרושם הרע מהעימות הקודם, הוא מגיע אליו מראש בעמדת נחיתות קשה.

סקרים אחרונים: קלינטון מובילה (צילום: רויטרס)
יריבה חזקה. קלינטון | צילום: רויטרס

מה צריך טראמפ כדי להתאושש? במילה אחת: נס. הוא ייאלץ לתת הלילה בעימות הצגה שכמוה לא נראתה כאן מעולם. הוא יצטרך לא רק להפיג את סירחון ההקלטה, אלא גם להעביר את הכדור למגרש הנגדי ולהבקיע. זה יהיה קשה מאוד, כי קלינטון הוכיחה את עצמה כיריבה רצינית וחזקה.

מצעד ארוך של מנהיגים רפובליקנים מתנער עכשיו מטראמפ. הם מתעטפים באצטלה מוסרית, אך מדובר באינטרסים. אלה פוליטיקאים שחוששים לכיסא שלהם, במרוצים לסנאט ולבית הנבחרים. לכן הם מרחיקים את עצמם מטראמפ. הדבר היחיד שיוכל להחזיר אותם אליו, יהיה שינוי בסקרים. לכן, טראמפ ואנשיו מתפללים שיצוצו גילויים חדשים על קלינטון, אולי איזו הדלפה מוויקיליקס, או פרט מכפיש אחר, שיאפשרו לו לעלות להתקפה. כאמור, בשלב מאוחר כל כך, מדובר בסוג של נס, ובמרוץ הארוך הזה טראמפ כבר ניצל לחלוטין את מכסת הנסים וההפתעות שבכלל אפשרו לאדם כמוהו לזכות במועמדות הרפובליקנית לנשיאות.