הגינה של נימר וג'יהאן נסאר בטורעאן
הגינה של נימר וג'יהאן נסאר בטורעאן | צילום:

אי אפשר לתאר את התענוג, והעוצמה הרגשית שאני שואף מהגינה הזאת, בכל פעם שאני מבקר בשכונת אל-עמארה שבטורעאן. כשאבי נימר - מורה במקצועו לאמנות, לשפה העברית ולחקלאות, ואמי ג'יהן נסאר - מורה בדימוס, גידלו אותי, את אחי עורך הדין, את אחותי הקרדיולוגית ואחות נוספת - סטודנטית לרפואה בגרמניה, תמיד היו לצדנו בני משפחה נוספים: עצי הזית, הגויאבה והתפוח. איתם, גם הארנבים, הסנאים, והאיגואנה ששיגעה אותנו וברחה אל הג'ונגל שאבא טיפח, ושבה אחר כך על עקבותיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מדי שבת, אבי שמכיר כל פינה בארץ מהצפון ועד הנגב, נהג לקחת אותנו לבילויים בחיק הטבע. בכל טיול שכזה, הוא הקפיד לשאול אותי - "אתה זוכר איך קוראים לעץ הזה?", אך אני שקעתי ביופיו של הטבע ובמעמקי הפסטורליות, כך שלא תמיד זכרתי.

משפחת נסאר אוהבת את הטבע. אבי ושבעת אחיו נשבעו אמונים לאמא טבע. לכל אחד מהם יש חלקת אלוהים משלו, חורשה בתוך ביתו, כי הפרחים והעצים הם חלק מבני המשפחה.

"חלקת אלוהים"
"חלקת אלוהים" | צילום:

כשאני ואחיי בגרנו, כל אחד הלך לדרכו. אני ואחותי הגענו לחיפה. בהתחלה לא התחברתי לעיר הזאת, אבל השנה תהיה זו השנה השישית שאני נמצא כאן כתושב וגם כמי שמסקר את האזור. קורא לאהבת הטבע, העצים והאנשים, ולכבד את האחר. כך הנחלתי גם לשלוש בנותיי חוק ראשון בחוקת המשפחה בטבע: "לא קוטפים פרחים - פרחים רק מריחים".

בשבוע האחרון הגעתי כעיתונאי וכתושב למוקדי השריפות שפגעו באחי התאום, הטבע. הפעם הוא לא סמוך לביתי, אך גדלתי לצד דומיו - אותן חלקות אלוהים של אבי, סבי ושבעת דודי בטורעאן. כעסתי מאוד על התוצאות וגם על הנסיבות. דמעתי, בכיתי.

אדוני רה"מ, אתה לא מכיר אותנו

כשמציתים חורשה, פרח ועץ, יש להעניש במלוא החומרה, גם אם מדובר ב-30 או ב-200 בני אדם. אבל נשאלת השאלה, אדוני ראש הממשלה, במה אשם נימר מטורעאן, אליאס מנצרת או פריד מסאג'ור? שוב אתה מחזיר אותם לאוטובוסים, אך הפעם שינהרו לטבע? ושוב תתנצל?

אוהבי טבע. טורעאן
אוהבי טבע. טורעאן | צילום:

ראש הממשלה והשר לביטחון פנים: שניכם כנראה לא מספיק מכירים את אליאס, את נימר, את פריד ומיליון ו-700 אלף האזרחים הערבים. אולי אני טועה, אתם מכירים אותם, אך ורק כי הם אזרחי המדינה הנמנים במרשם האוכלוסין. אתם מכירים את אלו שחשודים בהצתות בחיפה (אם יש כאלה) ואת אלה שאולי עוד ייעצרו. אתם מכירים אותם כי הם מייצגים את התזה ולא את האנטי תזה.

אתם חייבים להכיר את אוהבי הטבע. גם את אלה שעובדים בחברה להגנת הטבע מטורעאן משיבלי ומסכנין. אז יהיה לכם קל להימנע מהכללות ולא להתייחס לאזרחים הערבים כאל אשמים עד שיוכח אחרת, כי באסון הכרמל, גחל הנרגילה הביך אותך מאוד, אדוני ראש הממשלה!

פוראת נסאר (צילום: חדשות 2)
פוראת נסאר | צילום: חדשות 2

בביקור הבא שלכם בצפון, שלא במסגרת קמפיין בחירות כזה או אחר, אתם מוזמנים לבקר "בטבע" שלי - בשכונה המזרחית בטורעאן, ברחוב מחמוד דרוויש. זו גם הזדמנות לקרוא גם לכבוד שרת התרבות שתצטרף לסיור.

לא צריך Waze כי אין רחובות ומספרים לבתים, לכן אולי כדאי שגם השר כ"ץ, איש הרכבות, יצטרף לביקור. לשר לביטחון פנים אני ממליץ דווקא לבקר במקום אחר בגליל, ולא בטורעאן השקטה. עדיף שיגיע למקומות שיש בהם מפיצי אמצעי לחימה וירי מסיבי, כזה שגרם למותם של יותר מ-60 אזרחים. כדאי שיגיע למקומות שבהם מתגוררים מפיצי רוע, שאולי כדאי לשקול לשלול מהם את אזרחותם.

ולמי ששאל "היכן נמצאת השכונה הנקייה והיפה במדינה", אחייני המוכשר והמצטיין עאמרו, המככב בקבוצת הכדורגל המקומית בטורעאן ישיב לכם בכנות ובשמחה: "הגעתם ליעד" - כי אוהבי טבע אנחנו.