צפו בסיפורים המעניינים של 21.9 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
מודה ומתנצל, משעל | צילום: רויטרס, חדשות

בנאום שנשא לפני כשבוע (ולא עורר תשומת לב מרובה) השמיע מנהיג חמאס חאלד משעל ווידוי לגבי השגיאה הגורלית שעשה בשנים האחרונות. מעל דוכן הנואמים בסמינר על התנועות האסלאמיות שנערך בקטאר, הסביר משעל לקהל שומעיו הנדהם כי אסור היה לחמאס לשאוף לשלוט לבדו ברשות הפלסטינית אחרי נצחונו בבחירות 2005 וטעות הייתה גם להחזיק לבד בשלטון אחר ההשתלטות על רצועת עזה ב- 2007.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

משעל בעצם מודה בפומבי כי הוביל מדיניות שגויה במשך כל העשור האחרון והוא מתחרט, כמעט מתנצל עכשיו על הדרך שבה בחר. אין זו אמירה פשוטה. זוהי הודאה בפה מלא שחמאס ירה לעצמו ברגליים ללא צורך וכי החתירה לבלעדיות בשלטון רק הזיקה.

את הדברים אלה אמר משעל , כשלצידו יושב בפנים חתומות איסמעיל הנייה שבא במיוחד מעזה. משעל יפרוש בראשית השנה הבאה מתפקידו כיו"ר הלשכה המדינית של חמאס והנייה היה רוצה להחליפו.

ההמלצה של משעל מעתה היא שחמאס יחפש שותפויות ופשרות עם פת"ח ושאר הסיעות הפלסטיניות. וזאת לרבות הסכמה על המדיניות כלפי ישראל. משעל מסביר שאין להתעקש על מאבק מזוין אם ניתן להסכים עם פת"ח על דפוסים של "התנגדות עממית?" ללא נשק.

אהוד יערי (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

הגישה החדשה הזו באה בעקבות שינוי המדיניות שעליו החליטו "האחים המוסלמים" של תוניסיה בראשות ראשד אל-ע'נושי. גם שם נסוגה מפלגתם "א- נהדה" מהחלום להחזיק בשלטון לבדה, ומשעל יעדיף את המודל הזה על המודל של "האחים המוסלמים" במצרים שכבר הגיעו לשלטון ואיבדו את הכל.

בנסיבות הנוכחיות לא תביא החרטה של משעל לתוצאות מעשיות. אבל בטווח הארוך יותר אנו צפויים, כנראה, לראות גישה ותרנית ומפויסת מצד חמאס כדי להשיג חלק בשלטון במקום את כולו.