המטה הישראלי למען טראמפ הוקם בחודשים האחרונים לקמפיין. זה נראה אז קצת כמו בדיחה: מה פתאום יש פה מטה? כמה מצביעים כבר יש בישראל? מה זה כבר ישפיע על הבחירות בארצות הברית? האמת שההשפעה, במובן של המצביעים היהודים והישראלים הייתה זניחה, אפילו כישלון. אבל מתברר שמאחורי הקלעים המטה הזה כלל לא נועד להביא יהודים או ישראלים לקלפיות למען טראמפ, אלא בהפוך על הפוך נועד לעודד דווקא גורמים בארצות הברית.

עקבו אחרי אודי סגל בטוויטר

מהניתוח ההדדי שעשה המטה למען טראמפ כאן והמטה שלו בארצות הברית, עולה שהיעד הושג. מי שליוותה את הקמפיין פה בארץ הייתה היועצת לענייני אוונגליסטים. הם רצו לשדר שאם היהודים והישראלים, או לפחות חלקם, בעד טראמפ - זה יעודד את האוונגליסטים לצאת ולהצביע עבורו.

מה שקרה זה שכל הקמפיין יועד לאוזניים ולעיניים של הנוצרים האוונגליסטים, שאם לומר בצורה עדינה, לא ממש ששו להצביע לטראמפ לאור ההתבטאויות הקשות שלו נגד נשים ויתר העמדות השנויות במחלוקת שלו.

"עולה שהיעד הושג" | צילום: רועי חדי

כך, למשל האירוע בירושלים על חומות העיר העתיקה. לאירוע לא הוזמן אף פוליטיקאי, אך כן הוזמנו אנשים שבציבוריות הישראלית הם לא מאוד בולטים. בשל כך הוזמנו לאירוע סגנית ראש עיריית ירושלים (כי ירושלים היא נושא שמדבר לאוונגליסטים) ויוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון (כי נושא השומרון חשוב מאוד לאוונגליסטים).

כל אלה שידרו את המסר: יש ישראלים שרוצים שטראמפ יהיה בבית הלבן. זה גרם להם, במקום לשבת על הכורסה ולא להצביע לאף אחד, כי הם בכל מקרה לא היו מצביעים לקלינטון, לצאת להצביע בכמות גדולה יותר ממה שחזו, בעיקר במדינות המפתח.

הנציג של המפלגה הרפובליקנית בישראל, מרק צל, דיבר בדיוק על היעד הזה: "ההצבעות כאן בישראל, היו קריטיות בהשפעה על האוונגליסטים והנוצרים בארצות הברית, להצביע במספרים שהיו יותר ב-15-20 אחוזים מב-2012", אמר בכנס של תומכים בירושלים. "זה מה שעשה את ההבדל ברוב המדינות שנתנו לטראמפ את הניצחון".

אודי סגל
אודי סגל | צילום: חדשות 2

המשמעות היא שהכיוון המתוחכם של המטה הזה היה שהוא אומנם דיבר בעברית, אבל יועד לאוזניים נוצריות. זה גם מה שמייצר את הציפיה הזאת, את החיבור הזה, בין המתנחלים אנשי השומרון, לאוונגליסטים. הם מקווים שזה גם יתבטא במדיניות; הם מצפים שעידן טראמפ יהיה עידן שונה לחלוטין, כזה שמקבל את ההתנחלויות, לא מגביל בנייה ואפילו מוביל למהלכים של סיפוח.

בשטח, נצטרך לראות - האם טראמפ יממש גם את ההבטחות והחזיונות והחלומות המשיחיים של חלק מהאנשים כאן, או שבסוף הוא יהיה נשיא רפובליקני שפועל במסגרת של המדיניות האמריקנית הידועה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק