נסראללה. (צילום: רויטרס, חדשות)
יאיים אך כנראה לא יקיים. נסראללה | צילום: רויטרס, חדשות

במהלך נאומו שישודר הערב (שני), צפוי מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לתלות איומי נקמה מעל ראשה של מדינת ישראל ואזרחיה בעקבות חיסולו של סמיר קונטאר. מצד אחד, לא נכון לזלזל בדבריו, והדבר מחייב את צה"ל לנקוט משנה זהירות בפעילות לאורך גבול הצפון. מנגד, לא נכון גם להילחץ מאיומי נסראללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ניתוח פשוט של המצב מביא למסקנה שהדבר האחרון שחיזבאללה מעוניין בו כעת הוא פתיחת חזית מול ישראל. תכלית פעולת חיזבאללה בסוריה לסייע למשטרו של אסד להישאר על כנו. צירוף ישראל למערכה הזו אינו כלול במפת האינטרסים של נסראללה, ואת זה מן הסתם הוא שמע גם מהסורים וגם מהאירנים.

נסראללה יברור בקפידה איזשהו מהלך תגובה מבלי להתחייב על מועד. הוא ככל הנראה יבחר בתגובה שמצד אחד תעביר את המסר "הגבתי", אך מנגד יזהר מאוד לא להרגיז את ישראל לכלל מהלך משמעותי ונרחב נגדו.

בנקודה זו כדאי להזכיר נשכחות: לנסראללה יש חשבון עם ישראל גם על חיסולו של עימאד מורנייה בדמשק וגם חיסולו של ג'יהאד מורנייה בנו. כבר אז הוא הבטיח נקמה קשה שתבוא, כגון חיסול בעל תפקיד בכיר, שווה ערך לרמטכ"ל.

חיבק במותו. נסראללה וקונטאר
חיבק במותו. נסראללה וקונטאר | צילום:

המודיעין הישראלי שמסכל את פעולות חיזבאללה

מאז ניסה חיזבאללה לבצע כמה וכמה פעולות נקמה. מבלי לפרט, הפעולות האלה סוכלו בטרם יצאו אל הפועל. הדבר נוגע לרמת המודיעין שיש לישראל על ארגונו של נסראללה, ועל אף מילות רהב שלו, המודיעין הזה משתק אותו ומחייב אותו לברור את צעדיו בזהירות רבה.

יש ברקע עוד כמה נימוקים: פעולת החיסול מצריכה בראש ובראשונה מודיעין מאוד מדויק. מה שהקדים לפעולת הפגיעה זו מערכת שלמה של יכולות מודיעיניות שמזהות דירה במבנה בשעה של התכנסות, ובה שמות ספציפיים של אנשים ואז סגירת מעגל מבצעי שמאפשר פגיעה בבית ובנמצאים בו.

חיזבאללה וארגונים אחרים קמים הבוקר עם סימני שאלה לא פשוטים. עד כמה הם שקופים וחשופים? זהו מרכיב מרסן, כי תמיד אנשי הארגון ישאלו מה עוד הם יודעים שם בישראל?

סמיר קונטאר, אחד המחבלים האכזריים ביותר שידעה המדינה, חוסל בשעה שתכנן פיגועי טרור נגד ישראל. קונטאר היה צריך להיות "מנוטרל" כבר לפני 36 שנים. מבין חבורת הטרור שנחתה בחוף נהריה הוא היה כנראה הכי פרוע והכי אכזר, אלא שהוא נותר בחיים.

סמיר קונטאר (צילום: רויטרס)
קונטאר בעת שחרורו מהכלא הישראלי | צילום: רויטרס

קונטאר חוסל בעיקר בשל העתיד לבוא ולאו דווקא בגלל מעשי העבר

קונטאר ישב בכלא הישראלי שנים ארוכות, ומי שחשב שבזה הוא יסיים את להט הטרור שלו טעה, משום שזמן קצר אחרי ששוחרר הוא נרתם לפעילות בתוך חיזבאללה. הוא נשלח כדי להקים רשת טרור פעילה על גבול רמת הגולן - רשת שתישען על הכפרים הדרוזים הקרובים לקו הגבול. חלף זמן לא רב וגם בחיזבאללה הבינו שזה לא האיש ונטשו אותו. קונטאר לא נרגע, והציע ביוזמתו את שירותיו לאירנים, שחיבקו אותו, ציידו אותו והפעילו אותו.

סמיר קונטאר היה בבחינת "פצצה מתקתקת" ועל פי הנחיית האירנים הוא עסק בשנה האחרונה ואולי אף יותר בתכנון סדרת פיגועים בשטח ישראל מהשטח הסורי הצמוד לרמת הגולן. בן המוות מלפני 36 שנים מצא אפוא את מותו ואף אחד אינו לוקח את האחריות למעשה, בעיקר בשל כוונות העתיד שלו ולאו דווקא בשל מעשי העבר.

תיאור המסלול הזה של האיש נועד להסביר את ההנחה שעל סמיר קונטאר חיזבאללה לא ייצא למהלך נרחב או לפיגוע נקמה כזה שיקפיץ את ישראל למהלך נגדי רחב. נסראללה אמנם מיהר לחבק את מסע הלוויה שיהיה היום ברובע הדחייה בביירות, אך נוח לו יותר לחבק את סמיר קונטאר המת יותר מאשר חיבק אותו בחייו, לפחות בתקופה האחרונה.

סמיר קונטאר (צילום: רויטרס)
יימצא לו מחליף. קונטאר | צילום: רויטרס

לא נכון לזלזל ביכולות חיזבאללה, אבל גם לא צריך להיכנס לחששות וחרדות. אם ישראל תצא למהלכים נגד חיזבאללה זה מה שיכול לסכן מאוד את המשך שלטונו של אסד ובזה הרוסים האירנים מאוד לא מעוניינים. יעברו כאן כמה ימים מתוחים או ליתר דיוק בעיקר ימים דרוכים, אבל ההערכה היא שלא נחזה בתגובות חריפות גם אם ישוגרו עוד רקטה עוד שתיים לשטח ישראל.

בסופו של יום ארגונו של קונטאר בסוריה ספג מכה, אבל זאת בוודאי לא מכת מוות. יימצא לו תחליף וגבול הצפון בגזרת רמת הגולן ימשיך להיות מתוח, אך עם זאת לא פעיל במיוחד.