משה נוסבאום מספר על סולטן יעקוב
זמן ההכרעה: סוף השבוע | צילום: חדשות 2

תם החיפוש אחרי מכנה משותף לכל הפיגועים והמחבלים: גל הטרור יצא מהעיר העתיקה, יצא מירושלים והתפשט במדינה כולה. זמן ההכרעה האמיתי יהיה סוף השבוע הקרוב, שאחריו נדע אם פנינו לדעיכה או הסלמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השעות שאחרי תפילות יום השישי הן זמן מועד להתפרעויות, ולכן צריך לראות מה יקרה אחריהן: שבת שקטה פירושה שייתכן ואנו הולכים לקראת דעיכה; שבת שבה יתרחשו מקרי אלימות נוספים עלולה לאותת על תקופה לא קצרה של אירועים דומים, לא רק בירושלים אלא בגדה כולה.

אם אכן כך יקרה, המציאות היא שלא ניתן למנוע פיגועי סכינאות בודדים, ולכן הדבר המשמעותי ביותר באירועים אלה הוא מהירות התגובה. בכל הפיגועים של העת האחרונה אלמנט זה היה מרשים: הן המשטרה והן האזרחים הגיבו במהירות, כשהם מנטרלים את המחבלים תוך דקות ספורות. מהירות התגובה הישראלית הפכה לנכס שלא היה ברשותנו בעבר, וזה דבר שניתן להתגאות בו.

במקביל, חשוב לציין כי על אף שהממשלה צפויה לאשר כבר ביום ראשון הקרוב את מינוי של רוני אלשיך למפכ"ל המשטרה, הוא ייכנס לתפקידו רק ב-11 בנובמבר - אלשיך ביקש לעבור חפיפה מסודרת, דבר שלו הסכים ממלא מקום המפכ"ל הנוכחי, בנצי סאו. משכך, בשבועות הקרובים תמשיך המשטרה לתפקד תחת מפכ"ל זמני.