כתבה, אנרוקסיה (צילום: חדשות 2)
עדי ברקן מציג: רזון מדומה | צילום: חדשות 2

כבר שש שנים שאני עובדת בחברת החדשות, אבל לא זכורה לי כתבה שנגעה לכל כך הרבה אנשים בנקודה כל כך רגישה, אותן נערות ואימהות שחשבו שרק הן פותחות את הבוקר בעליה על המשקל הבינו שהן ממש לא לבד. חלום הרזון, הכתבה ששודרה בחדשות סוף השבוע, דיברה על הרצון של נערות נורמאליות לחלוטין לרדת במשקל, כשבראשן יש משווה מאד פשוטה: כמה שיותר רזה = כמה שיותר מאושרת ומקובלת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הכתבה גם הטילה אחריות עצומה על האימהות, שמבלי לשים לב משדרת לנערות עד כמה חשוב להיות רזה כשהן עצמן במרדף בלתי פוסק אחר המשקל המושלם. רק בסוף השבוע הזה מצאתי את עצמי מדברת עם החברות עד כמה הגזמנו עם האוכל לשבת, כשהילדות יושבות ומשחקות ליד. את זה כבר לא אעשה יותר.

אלפי מילים כבר נכתבו על הנושא אבל הכתבה הזו עשתה משהו אחר. היא הראתה שהבעיה לא נוגעת רק לאותן נערות שהידרדרו לאנורקסיה, אלא לכל נערה או אישה שבמקום ללמוד, להצטיין ולעבוד, משקיעות שעות של מחשבה בספירת קלוריות, ומרגישות שלמעשה החיים לא באמת יתחילו עד שנגיע למשקל המושלם.

הדרך לשינוי יותר פשוטה ממה שחושבים

ילדות ונערות מבזבזות את השנים הכי יפות בחרטה על העוגה שאכלו במסיבת הכיתה או הפופקורן שקנו בסרט. חרטה, שלבסוף גם מובילה לאכזבה ולשנאה עצמית בגיל כל כך צעיר.

הכתבה גם הציבה מראה בפני אותן נערות שסיפרו בכתבה שהם מתביישות לאכול בציבור מחשש שתדבק בהם תדמית השמנה. הפחד הכי גדול שלהן הוא שיגידו שהן בולסות, טוחנות, יורדות על האוכל וכד'. היא גרמה להם לראות עד כמה הן חיות בניסיון לרצות את בני המין השני, ואת החברה בכלל, במקום ליהנות מהחיים, להיות בטוחות בעצמן, ולהבין שגבר ששופט אותן לפי מה שבצלחת ממש לא שווה את המאמץ.

המצביעות ויתרו על האג'נדה הנשית (צילום: חדשות 2)
דפנה ליאל | צילום: חדשות 2
החלק המעודד הוא שהדרך לשינוי פשוטה. הרבה יותר פשוטה ממה שכולנו חושבים. כל מה שצריך לעשות זה להראות לנערות האלה שיפה זה לא רק רזה מאוד - עד שנות התשעים הדוגמניות הכי יפות בעולם היו במידות שהיום נחשבות על ידי הנערות האלה לשמנות.

במקום להשקיע שנים בניסיון לרדוף אחר משקל לא מציאותי (ותודה לצלם האופנה עדי ברקן שלימד אותי על נפלאות הפוטושופ) אפשר לעשות קיצור דרך פשוט ומהיר ולהבין שיפה זו בחורה שאוהבת את עצמה בכל מידה.

האם כבר הצטרפתן לאתגר בנות ההמבורגר?