ענף הבנייה מוסיף לגבות קורבנות (צילום: פלאש 90 נתי שוחט)
למה לעצור רק בפועלים? אילוסטרציה | צילום: פלאש 90 נתי שוחט

כשהדלקתי היום את הטלוויזיה וראיתי את תכנית הבוקר בערוץ 2, חשבתי לרגע שאני צופה בקומדיה אבסורדית מבית מדרשו של סייד קשוע. באולפן יושב ראש העיר אשקלון איתמר שמעוני, ומסביר בחיוך את החלטתו לאסור על פועלים ערבים ישראלים לעבוד בבניה בגני ילדים בעיר, מחשש לביטחון הילדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפועלים הערבים מתברר, עבדו בבניית ממ"דים. תחשבו לרגע על האבסורד - הפועלים האלה בונים מרחבים מוגנים נגד טילים של חמאס לטובת ילדי הגן, לטובת הביטחון. אבל ראש העיר מחליט לעכב את הבניה בשם הביטחון.

לא מיותר להזכיר שמדובר בערבים ישראלים, אזרחים לכל דבר. לא פלסטינים מהשטחים, לא תושבי מזרח ירושלים, ערבים ישראלים שאמורים להיות אזרחים שוויי זכויות במדינה הזאת. אבל מבחינת ראש העיר, כולם כנראה מחבלים פוטנציאליים. רגע השיא בראיון הטלוויזיוני היה כששמעוני טען שההחלטה היא לטובת הפועלים, כדי שלא יצטרכו להתמודד עם המבטים של ההורים בגן. כל הכבוד על ההומניות.

ראש העיר מסתובב עם מאבטחים - אבל לא מחשש לפיגועים

מספר הערבים אזרחי ישראל שעסקו בפעילות לאומנית בטל בשישים לעומת יותר ממיליון ו-600 אלף האזרחים שומרי החוק. היחס דומה למספר היהודים שעוסקים בפעילות לא חוקית. איתמר שמעוני מסתובב עם מאבטח צמוד - לא בגלל חשש מפיגועים לאומניים, אלא בגלל איומים מעבריינים. רק לפני חצי שנה שידרנו בערוץ 2 כתבה שעסקה באיומים על חייו. אני לא זוכר שראש העיר הורה לאסור על בני משפחתו של שלום דומרני - תושב אשקלון - לעבוד בעיר שלו, אחרי שהמשטרה הגדירה את דומרני כראש ארגון פשע.

יועמד לדין? שמעוני (צילום: חדשות 2)
נתוך לאיומים - אך לא מצד פועלים ערבים. א | צילום: חדשות 2

שמעוני טוען כי הוא פועל בשל חשש של ההורים לקחת את ילדיהם לגן שעובדים בו ערבים. אם כך, למה לעצור בפועלים הערבים שבונים ממ"דים? מה עם הרוקחים הערבים בסופר פארם - מי יבטיח לנו שהם לא מרעילים את התרופות? מה עם הערבים שעובדים במסעדות - איך נדע שהם לא משתינים בחומוס ? אולי כדאי לרכז את כל הערבים באשקלון באזור מגודר, כך שנוכל לפקח עליהם טוב יותר?

שיעור היסטוריה ואזרחות לראש העיר שמעוני

פעם, לא מזמן, גזענים היו מתביישים ומסתתרים, כותבים טוקבקים בשם בדוי. היום הם גאים בעצמם, מופיעים בחיוך בטלוויזיה. ראש העיר כנראה יקבל תמיכה בזכות ההחלטה הגזענית שלו. שמעוני רץ מאולפן לאולפן הבוקר, נהנה מ-15 דקות התהילה שלו. אבל כשיחזור לעיר אולי כדאי שינצל את הבוקר כדי לבקר באחד מבתי הספר, ויגיע לשיעור היסטוריה. התלמידים שם ילמדו בוודאי איך בשנת 1933 הוגבלה עבודת היהודים במוסדות ציבוריים בגרמניה, מרצים יהודיים פוטרו וחרם הוטל על בתי עסק של יהודים.

ציון נאנוס, פרשנות (צילום: חדשות 2, חדשות 12)
ציון נאנוס | צילום: חדשות 2, חדשות 12

אסור להשוות כמובן. אבל אם ימשיך ראש העיר לשיעור אזרחות ויביט על הקיר בכיתה, הוא יראה שם את המסמך המכונן של מדינת ישראל - מגילת העצמאות. מייסדי המדינה הושפעו עמוקות מהשואה וקבעו בין השאר מפורשות שישראל תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין. אולי כדאי שכבודו יתלה את המסמך הזה בלשכת ראש העיר.