אלכוהול וסמים נמצאו בדמו. טקה ז"ל (צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות)
סלומון טקה ז"ל | צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות

אפשר לכווץ את המצח ולתהות בקול רם – אבל בשורה התחתונה, ההחלטה לשחרר את קצין המשטרה שעל פי החשד ירה למוות בסלומון טקה אמש (ראשון) היא החלטה נכונה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

היה ברור מלכתחילה לחוקרי מח"ש כי הקצין לא צריך להישלח לתא המעצר, והם לא היו חייבים אפילו להביאו בפני שופט. חשוד בעבירה נשלח למעצר בדרך כלל משתי סיבות עיקריות: מסוכנות לאחרים או לעצמו; וחשש לשיבוש הליכי חקירה ומשפט.

במקרה של קצין המשטרה, הוא לא נחשב מסוכן לציבור, אין לו עבר פלילי ולא נשקף חשש שינסה לשבש חקירה ולהשפיע על עדים. לכן החוקרים והשופטת הסכימו על מעצר בית עם מגבלות נוספות.

משה נוסבאום (צילום: חדשות 2)
משה נוסבאום | צילום: חדשות 2

נכון, כנראה שכל חשוד אחר היה נעצר לפחות לכמה ימים על חשד להריגה. במקרה הזה קצין המשטרה מקבל לכאורה "הנחת סלב". זאת בגלל שסומכים עליו שהוא לא יסכן אחרים ולא ישבש את החקירה.

אבל גם אם זה מפתיע, זו ההחלטה הנכונה. הסיבה היחידה לשלוח אותו למעצר יכולה הייתה להיות הנראות הציבורית. אבל קצין משטרה שאין חשש לאף אחת מהעילות למעצר, לא צריך לשבת במעצר רק בשביל נראות ציבורית. גם השופטת הבינה זאת.

ועוד דבר: ההתערבות של השוטר בקטטה שהסתיימה בירי הייתה, על הנייר, חובתו. אבל אף אחד לא היה אומר לו כלום אם הוא היה נשאר לשבת בצד ולא מתערב, כיוון שהוא לא היה בתפקיד באותה שעה. אבל הוא החליט להתערב, וטוב עשה. רע מאוד שהוא בחר לשלוף מהר כל כך אקדח ולהגיע לתוצאה העצובה הזו.