בצה"ל אימצו את המונח מב"ם (המערכה שבין המלחמות) אבל זהו מונח שמטשטש את עוצמת המערכה שמתפתחת בשנים האחרונות בין ישראל לאירן. יותר משהמערכה הזו היא שלב ביניים בין מלחמה למלחמה, זוהי המלחמה האמיתית. מן המערכה הנוכחית ייגזרו נתוני הפתיחה של סיבוב נוסף, שאולי איננו בלתי נמנע.

בארץ נוטים להשכיח עובדה בסיסית אחת: הנשיא טראמפ מטיל סנקציות קשות על אירן, נסוג מהסכם הגרעין ומבטיח לבלום את החתרנות האירנית ברחבי המזרח התיכון - אבל בפועל הוא משאיר את עיקר המלאכה לאחרים.

ובמקרה שלנו, בהיעדר נכונות אמריקנית לפעול בכוח נגד האירנים ישראל משמשת למעשה ה"פרוקסי" של וושינגטון - ומבצעת את התפקידים שהאמריקאים משתמטים מהם.

טראמפ, עם כל ידידותו לישראל, השאיר את ישראל לבדה לעמוד מול האירנים - ובטהרן מבינים זאת יפה מאוד.

תקיפה בסוריה, ארכיון (צילום: SANA, חדשות)
ישראל נעמדת לבדה מול התוקפנות האירנית | צילום: SANA, חדשותכתוצאה מכך, נאלצת ישראל בשנה האחרונה לפעול יותר ויותר בעירק – לשם מכניסים האירנים טילים מדויקים לטווח בינוני, הן במטרה לשנע אותם לסוריה והן כדי להקים בסיסי טילים בניהול המיליציות השיעיות הפרו-אירניות.

במשך שנה, הפצירה ישראל (בלא פרסום) בממשל האמריקני לנצל את השפעתו בעירק כדי למנוע את המשך החדרת הטילים האירניים למדינה זו. האמריקנים סירבו לפעול מחשש לסבך את מעמדם במאבק על נפשה של הממשלה בבגדד.

גם כאן לא נשארה לישראל ברירה - אף על פי שמבחינת ישראל, הנתונים בזירה העירקית נוחים הרבה פחות מאשר בזירה הסורית.

תקיפה, עירק (עיבוד: ISI Intelligence Report)
ישראל תיאלץ לפעול יותר גם בעירק | עיבוד: ISI Intelligence Reportהתקיפות הישראליות האחרונות בעירק – אגב, פחות מכפי שפורסם – הובילו לגל של מחאות מצד פוליטיקאים שיעיים ולמבוכה גדולה בממשלה בבגדד, שאינה מצליחה לכפות את רצונותיה על המיליציות השיעיות, שמנהיגיהן משמשים גם כשרים בממשלה.

אירן לא מתכוונת לעצור, ישראל משלמת את המחיר 

האירנים מרגישים חופשי לשלוח טילים לאזורים שבהם נוכחות הצבא העירקי והמשטרה הפדרלית מצומצמים למדי.

ההתקפות של חיל האוויר בסוריה בשלוש וחצי השנים האחרונות מנעו מהאירנים לממש כ-80% מן התוכנית שלהם לבנות מכונת מלחמה עצמאית על אדמת סוריה. אבל האירנים אינם עוצרים ואין בדעתם לוותר על התבססות במדינה זו.

ישראל משלמת את מחיר הכישלון האסטרטגי שלה במלחמת האזרחים הסורית, כאשר ראש הממשלה נתניהו, בתמיכת המטכ"ל, נמנע מלנקוט צעדים שיכולים היו להביא לנפילתו של בשאר אסד. גם בעירק לא יוכל חיל האוויר לעצור לגמרי את העברות הטילים מאירן ועל כן, חילופי המהלומות עתידים להימשך.

שיגור טילים - צבא אירן (צילום: www.iranmilitaryforum.net)
האירנים לא מתכוונים לעצור | צילום: www.iranmilitaryforum.netמפקד כוח אל-קודס, קאסם סולימאני, עודנו נחוש לבצע פעולות תגמול נגד התקיפות הישראליות - אף על פי שנכשל כישלון חרוץ בתחום זה בעבר. והפעם - ביקש להטיס רחפנים חמושים לתוך ישראל. זו לא הפעם האחרונה שהוא ינסה להבהיר שאירן לא תמשיך לספוג את מכותיו של צה"ל בלא להגיב.

אהוד יערי (צילום: חדשות)
אהוד יערי | צילום: חדשותבלא התערבות אמריקנית אצל שלטונות בגדד – מה שלא נראה כרגע באופק – תצטרך ישראל להמשיך "מלחמה שבין המלחמות" במספר חזיתות, מבלי שתוכל לצפות להביא את ההתכתשות לידי סיום מהיר.