חוק יסוד הלאום וההתנהלות סביבו מראים כי ראש הממשלה נתניהו מוכן לרסק את אבני היסוד של קיומנו בשביל להביא עוד כמה פירורים בבחירות. דוגמה לשימוש הפוליטי הציני שהוא מבצע בנושאים בסיסיים אפשר לראות בפתח ישיבת הממשלה מתחילת השבוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"השמאל הישראלי צריך לעשות חשבון נפש", אמר נתניהו באותה ישיבה. "הוא צריך לשאול את עצמו מדוע מושג יסוד של הציונות - מדינת לאום יהודית של עם ישראל בארצו הפך אצלו למילה גסה". כעת אמנה בקצרה את חברי השמאל החדש: מנחם ובני בגין, ראובן ריבלין, דן מרידור ואפילו גדול הסנגורים של נתניהו ומדיניותו, פרופסור אלן דרשוביץ' - כולם הפכו לשמאל החדש.

אבל האנשים שמופיעים ברשימה לעיל אינם מתמודדים מול נתניהו בבחירות, מולו מתמודדים אבי גבאי ויאיר לפיד. אם הם היו אופוזיציה אמיתית הם היו אומרים לנתניהו: "אל תלמד אותנו פטריוטיות מהי".

אמנון אברמוביץ'
אמנון אברמוביץ' | צילום: חדשות 2

מנהיגי האופוזיציה היו צריכים לומר לראש הממשלה: "איש מאיתנו לא ירד מהארץ, איש מאיתנו לא החליף זהות ושינה את שמו לבנג'מין ניתאי, אשת איש מאיתנו מעולם לא הוקלטה אומרת 'נעבור לחוץ לארץ, שהמדינה תישרף'. לנתניהו יש סגולות גדולות - הוא יכול ללמד אותנו לדבר אנגלית ולהופיע בפני מצלמה. על אהבת המולדת הוא לא יכול ללמד אותנו - זה לא הוא".

מנהיגי האופוזיציה יכולים גם להזכיר לנתניהו שאף אחד מהם לא אמר את המשפט שאמר נתניהו בנאום בר אילן: "בחזון השלום שלי חיים בארץ הקטנה שלנו שני עמים חופשיים זה בצד זה, בשכנות טובה ובכבוד הדדי. לכל אחד הדגל שלו, ההמנון שלו והשלטון שלו".

ועוד נקודה מעניינת: את המונח של מדינת לאום יהודית הובילה דווקא ציפי לבני בזמן שניהלה את המשא ומתן עם הפלסטינים על מנת למנוע את זכות השיבה. האמריקנים באו ואמרו: מה זה? אין שוויון? 20% מהאזרחים שלכם הם ערבים. בנוגע לכך הדגישו נתניהו ולבני - יש לנו מגילת עצמאות שכוללת שוויון מלא ומוחלט לכל האזרחים.