מחאת רשת נגד רה"מ (צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות)
נמצא במצב מורכב, נתניהו (ארכיון) | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות

שלוש הסערות שפקדו את המערכת הפוליטית השבוע לא עושות טוב לנתניהו: לראש הממשלה היה שבוע לא טוב. המחאות הללו התחברו - מחאת הקהילה הגאה, מחאת הדרוזים נגד חוק הלאום וחוסר שביעות הרצון של תושבי הדרום מהטיפול באיום המתמשך מרצועת עזה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ישנן שתי מחאות שעמדו השבוע בראש סדר היום הציבורי, אבל הן לא יובילו להישג משמעותי: חוק הלאום וחוק הפונדקאות. נתניהו יתקן את הנזקים בדעת הקהל, אך הרושם המתקבל הוא שהוא לא יצליח לתקן את חוק הלאום.

החוק עבר במליאה ברוב של 62 חברי כנסת. כלומר, על מנת לשנות אותו צריך לגייס רוב מוחלט. נשאלת השאלה: עם איזה רוב מוחלט יתקן ראש הממשלה את חוק הלאום? עם הליכוד שלא מסכים לשנות אפילו תג? עם הבית היהודי?

לכן, לשנות את חוק הלאום, לא כל שכן לבטל אותו, זה דבר כמעט בלתי סביר. נתניהו למעשה הציע יחד עם כחלון וליברמן תכנית שתבטא את המחוייבות לציבור הדרוזי, אך לא את שינוי החוק. בשנה-שנתיים האחרונות עברו לא מעט חקיקות למען העדה הדרוזית בישראל. עם זאת צריך לזכור שהמחאה נגד חוק הלאום חרגה מגבולות העדה הדרוזית, ששימשה רק מעין וו להיתלות בו. אבל יש גם את מחאת הציבור הערבי בישראל ואת מחאת השמאל, שמבין שמדובר בצעד מאוד משמעותי - המעוגן בחוק יסוד.

עמית סגל (צילום: החדשות)
עמית סגל | צילום: החדשות


גם חוק הפונדקאות מעלה שאלות כבדות משקל והוא הרבה יותר מסובך מכפי שהוא נראה. גם אם נתניהו יצליח להעביר בקריאה טרומית את מה שהוא הבטיח באותו סרטון מפורסם שהתחיל את הגל הנוכחי, קשה לדמיין קואליציה שתיתן לו להעביר את החוק בשלוש קריאות. הרי ממילא כולם מדברים על פיזור הכנסת במושב החורף הקרוב ולכן ההנחה היא כי גם אם ייעשה צעד כלשהו הוא יהיה סמלי בלבד - כזה שיעזור לו לבדל את עצמו מהחרדים לקראת הבחירות ולהתגונן מול לפיד.

כך, יוכל ראש הממשלה להגיד לבוחריו: "תצביעו לי, תחזקו אותי, אלו החרדים שבגללם לא העברנו את החוק". ככה הוא יעשה גם עם חוק הגיוס. הוא ימצב את עצמו לציבור הימין-מרכז כמי שלא נכנע לחרדים. צריך לזכור שהחוליה החלשה של מחנה הימין בישראל ושל הקואליציה של נתניהו היא הנושאים האזרחיים. בנושאים האלה יש לא מעט מצביעי ימין שהם ימין מדיני אבל בנושאים האלה הם יותר ליברליים - כמו שראינו למשל בסקרים שפורסמו השבוע. חוק לא ייצא מזה, אבל מנדט-שניים נוספים שיזוזו מלפיד לנתניהו או להפך - זה כן.

כאמור, שלוש מחאות מדירות שינה מעיניו של ראש הממשלה. גם לגבי מחאת הקהילה, ניתן להגיד שזו הפגנת שמאל אבל עדיין -  80,000 איש ברחוב זה לא עניין של מה בכך. עם כל זאת, הדבר שהכי צריך להטריד את נתניהו זה חוסר שביעות הרצון המתמשך ממה שקורה ברצועת עזה. 

מהומה בכנסת בעקבות חוק הלאום (צילום: ערוץ הכנסת, חדשות)
מהומה בכנסת בעקבות חוק הלאום | צילום: ערוץ הכנסת, חדשות


נתניהו יכול לפתור את זה. ראשית, צריך לזכור שאנחנו בפגרה של הכנסת ואין לו סדר יום פוליטי. שנית, הוא עדיין עם 30 מנדטים בסקרים וזה המון. עם זאת הרושם המתקבל הוא שבשבוע האחרון, נתניהו הגיב יותר מאשר יזם - לא נקודה טובה מבחינתו. אז הוא מנסה לתמרן עם הדרוזים ועם הקהילה הגאה, (ופתאום אנחנו שומעים שגם בשרה נתניהו זה בוער), ועם עזה נמשיך לראות הצהרות נחושות כמו זו שראינו היום. ובכל זאת, אם צריך לבחור מה הדבר הכי בעייתי לנתניהו מסתבר כי זו המתיחות בדרום. שם נמצאים התומכים שלו, ואם הוא לא יפתור את הדבר הזה לשביעות רצון תומכיו - הוא עשוי להיקלע לבעיה.