"מזיקה לשלום", אונר"א (צילום: רויטרס, חדשות)
המאבק באונר"א שעלול להתפוצץ לנו בפנים | צילום: רויטרס, חדשות

אם מסתכלים על השנה האחרונה מבחינת ממשל טראמפ זה כאילו פעילי מפלגת הליכוד התיישבו בבית הלבן, שלא לומר אפילו ימינה משם. הם בעצם מאמצים באופן מוחלט את הנרטיב הימני במדינת ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

זה התחיל עם ההכרה בירושלים כבירת ישראל, וכעת ממשיך עם הקיצוץ במימון ובסמכויות של אונר"א, סוגיה שנבחנה כבר מזה זמן. אם מדברים עם האמריקנים, הם אומרים שהם כאן כדי להכיר במציאות ובעובדות בשטח. לראייתם, זה לא מועיל לאף אחד להמשיך לדבר על דברים שלא רלוונטיים ואז מתפלאים למה אי אפשר להגיע להסכם או למשא ומתן.

מה שמעניין הוא שבזמנו, כשרק דיווחנו על כך שהם עובדים לבחון את הנושא של אונר"א, הם רצו לתקוף את הגדרת הפליט ולעשות את זה במסגרת האו"ם. אלא שהייתה שם הבנה שבמועצת הביטחון אי אפשר יהיה לעשות את זה ולכן הם חיפשו את המסלול העוקף.

דנה ויס (צילום: חדשות)
דנה ויס | צילום: חדשות

מבחינת ישראל, גם במערכת הביטחון חושבים שצריך לשאוף לסגור את אונר"א. ההבדל הגדול בדעות הוא לגבי הקצב של הדברים: אם בארה"ב אין בעיה לסגור את השאלטר ולקצץ 200 מיליון דולר - שזה סכום אדיר - בישראל מבינים שאנחנו נשלם את המחיר. לכן בירושלים היו רוצים לראות את הדברים קורים לאט יותר ובאופן הדרגתי.

בסופו של יום צריך לדאוג לאותם 1.2 מיליון תושבים בעזה שמקבלים מזון מאונר"א, הולכים לבתי הספר של הסוכנות ויכולים למצוא מקלט במוסדותיה במקרה של מלחמה עם ישראל. לכן מאוד קל לסגור את הדברים בארה"ב. יותר קשה כשזה קורה בחצר שלנו וזה מתפוצץ על מדינת ישראל.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/