ש
הח"כים החרדים צופים מהצד | צילום: פלאש 90, חדשות

ההנחה הרווחת במפלגות החרדיות הבוקר (רביעי) היא שחוק הגיוס כבר לא יושלם בקדנציה הנוכחית. הקרבה לבחירות לא תאפשר לליברמן להתגמש, לוח הזמנים הצפוף לא יאפשר לרבנים להתגמש, ומה שנשאר זה ללכת לבחירות ולקוות לחוק טוב יותר לאחריהן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חברי הכנסת הליטאים צופים בעיניים כלות כיצד חוק גיוס נוח בקואליציה הומוגנית חומק להם מבין האצבעות. מבחינתם חוק סביר, אבל בטוח ביד, עדיף מחוק משודרג אך מוטל בספק בקואליציה עתידית.

החסידים רואים את המצב אחרת: החוק שעל השולחן פגום בעיני האדמו"רים, ואחרי הבחירות יקבלו את חוק חלומותיהם בקלות, כתנאי סף לכניסה לקואליציה. וכמובן - הם משוכנעים שאין ממשלה בלעדיהם.

שרקי
יאיר שרקי | צילום: חדשות

את ההנחה הזאת שווה לבחון בזהירות: נתניהו רוטן בחודשים האחרונים באוזני מקורביו שהוא עייף מהתחזוקה השוטפת של החרדים, שקשה לסגור איתם כמו פעם. השותפים הטבעיים שהיו אמינים ומאוחדים הפכו לאוסף של פלגים שמנוהלים על ידי כותבי פשקווילים. בכיר במפלגות החרדיות העריך אמש בשיחות סגורות שנתניהו עלול להעדיף בפעם הבאה את לפיד, שכבר עשה לא מעט צעדים בכיוון הזה.

משבר ההנהגה במגזר החרדי הופך את החרדים לחלשים ולפחות אטרקטיביים, והוא גם מה שגורם להם לסיים קדנציה ארוכה בקואליציית החלומות שלהם בלי ציפור הנפש, החוק שחשוב להם יותר מכל תקציב לישיבות, פשוט כי אין מי שייקח אחריות.

מנהיג ליטאי מוסכם כמו הרב שטיינמן, או אפילו הרב עובדיה יוסף שמסוגל לשאת ולתת ולקחת על כתפיו החלטה, היה מאפשר למשבר הזה להסתיים. אבל בעידן שבו החסידות הקיצונית ביותר חוטפת את מועצת גדולי התורה החסידית, שגוררת אחריה את מועצות הרבנים של הליטאים ושל ש"ס - חברי הכנסת צופים מהצד ומקווים לטוב.‎ 

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il