"אנשים עמדו על הטנקים" (צילום: רויטרס)
ניסיון הפיכה או קונספירציה? | צילום: רויטרס

מהרגע שבו היה ברור שניסיון ההפיכה בטורקיה נכשל, תיאוריות הקונספירציה החלו לצוץ. בהתחלה היו אלה הרשתות החברתיות שדיברו על תרגיל של ארדואן שנועד לחזק את שלטונו, אבל בהמשך הגיע הנושא ללבה של התקשורת הממוסדת ברחבי העולם ועכשיו כולם מדברים ברצינות גמורה על האפשרות שמדובר בתיאוריית קשר של ארדואן ומקורביו בשלטון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי התיאוריה הזאת ארדואן גילה על התארגנות של מספר גנרלים וקצינים בכירים, שידעו שבסוף הקיץ הם יעמדו בפני הדחה, והחליט לתת להם הזדמנות ליפול בפח. גם אם זה יעלה בחייהם של כמה מאות בני אדם, זה שווה את זה, כי זה יאפשר לו לעצור אלפי אנשי צבא, שופטים ואנשי תקשורת שהוא תופס כאיום על שלטונו. לאחר דיכוי ניסיון ההפיכה הוא ייתפס כמושיע הדמוקרטיה ואפילו באופוזיציה יתמכו בו.

אז איך התנהל ניסיון ההפיכה על פי תיאוריית הקונספירציה? המודיעין של ארדואן קיבל לידיו מידע על הגנרלים שמתכננים להוציא לפועל מהלך נגדו ביום שישי בשעות הלילה. הוא ידע שהמהלך אמור היה להתחיל במעצרו במלון שבו שהה במרמריס - אולי אפילו ידע את השעה המדויקת. הוא הספיק לברוח בזמן והותיר את המורדים להפציץ את המלון על אורחיו המבוהלים.

"ארדואן מייחס חשיבות להמונים" (צילום: רויטרס)
הספיק לחמוק מהמלון בזמן | צילום: רויטרס

"ניסיון ההפיכה - שיעור באוזלת יד"

כך כבר סיכמו בניו יורק טיימס את ניסיון ההפיכה הכושל והחובבני בטורקיה: "הפוטש הטורקי הוא שיעור באוזלת יד מוחלטת. לא נעשה שום ניסיון להחליף את המנהיגות הנוכחית, לא היה מנהיג שימלא את מקומו של ארדואן, לא הייתה תכנית להשתלט על כלי התקשורת ולא הייתה התייחסות לרשתות חברתיות וניסיון לגייס את ההמונים - לא בתוך שורות הצבא ולא בחברה הטורקית. מה כן היה? חיילים צעירים ואומללים שהוצבו על גשר הבוספורוס ותקיפות ספורות על בנייני ממשל באנקרה.

האם ארדואן ידע על המרד שנרקם נגדו? אין הוכחה חד משמעית לכך, אך יש הרבה סימני שאלה. למשל - מי זימן את חברי הפרלמנט לישיבה ביום שישי באמצע הלילה? בצילומים שסיפק השלטון לאחר דיכוי ההפיכה ניתן לראות איך באמצע הישיבה החלה ההפגזה על בניין הפרלמנט. לכאורה נרשם נזק במקום, אבל למחרת לא נראה אפילו אבק על דוכן הנואמים באולם המליאה.

השאלה הבוערת ביותר היא כנראה זאת: אם ניסיון ההפיכה הזאת היה הפתעה מוחלטת עבור השלטון הטורקי, איך ייתכן שבתוך פחות מיממה כבר נעצרו 6,000 אנשי צבא ושופטים? אין בכלל מקום לספק - הרשימות הללו היו מוכנות מראש.

הגנרל נעצר - 6 שבועות לפני הפרישה

"כל המחקרים הוכיחו שהפיכה מוצלחת דומה לאפיית עוגה", נכתב עוד בניו יורק טיימס. "יש מתכון ברור, ואם אתה לא פועל על פי כל השלבים או מחליט לוותר על חלק מהמצרים - כמעט בטוח שתיכשל. המורדים בטורקיה לא נצמדו למתכון".

פסגת חוץ: מחווה לטטיאנה הופמן (צילום: חדשות 2)
טטיאנה הופמן | צילום: חדשות 2

יותר מכולם, הכי כואב לי על אקין אוזטורק - היחיד מבין המורדים שבקורות החיים שלו מופיעה העיר תל אביב. למי שהיה הנספח הצבאי בישראל נותרו רק 6 שבועות עד לפרישה בתום קריירה צבאית מפוארת, עם פנסיה מפוארת לא פחות. בכלי התקשורת הציגו תמונות שלו מובל באזיקים למעצר והוא מוזכר כאחד ממתכנני ההפיכה.

אבל אולי, אחרי הכל, מדובר בסך הכל בתיאוריות. אולי זה היה ניסיון הפיכה אמיתי שבסופו ארדואן יצא כמנצח, אירופה תתקפל, החילונים בטורקיה ייאלצו לבלוע את הצפרדע - והפליטים ימשיכו להגיע.