הדרך להרכבת ממשלת נתניהו ה-5 (צילום: איתן אלחדז/TPS‎, חדשות)
"תופעת נתניהו" - אין לתאר אותה | צילום: איתן אלחדז/TPS‎, חדשות

אם ננסה לסכם את המסקנות המהותיות מתוצאות הבחירות, כפי שהן מוצגות כרגע, נראה שני דברים. הדבר המהותי הראשון הוא הצבעת אי האמון של הימין הישראלי: מיליון ו- 300 אלף ישראלים, ואם מסתכלים על כל גוש הימין - למעלה מ- 50% מאזרחי המדינה - הביעו אי אמון באביחי מנדלבליט, ברוני אלשיך, במשטרה, בפרקליטות ובפרקליט המדינה.

 עדכוני תוצאות האמת - היכנסו כדי לדעת איך הצביעו ביישוב שלכם

התהליך הזה מטריד, לא משנה איך נסתכל על זה. הוא חייב לעורר את שני הצדדים של המפה לחשבון נפש.

הדבר השני, שקשור באופן הדוק לראשון, הוא בנימין נתניהו. נתניהו כמובן מאה צעדים לפני כולם, אך הפעם אנחנו רואים שזה מעבר לגאונות פוליטית. הניצחון של נתניהו מוביל אותנו לרבדים העמוקים של החברה הישראלית.

נאום הניצחון של בנימין נתניהו (צילום: איתן אלחדז/TPS‎, חדשות)
הימין הצביע אי אמון | צילום: איתן אלחדז/TPS‎, חדשות

למרות שלושה כתבי אישום, למרות מפלגה יריבה שמתאחדת, מאמצת את כל עמדותיו של נתניהו, ומגייסת שלושה גנרלים ויאיר לפיד - הוא עדיין עם 35 מנדטים. ואם "כחול לבן" היו אומרים משהו שחורג מהטון של רה"מ, הם היו נמחקים בדיוק כמו מפלגת העבודה.

ועל הדרך נתניהו באמת מחק את העבודה, הוריד את השמאל הישראלי לשפל שלא היה מאז קום המדינה, מחק את בנט ושקד, הוריד את פייגלין מתחת לאחוז החסימה ואת כל שאר המפלגות הוריד אל גבול אחוז החסימה.

עמית סגל (צילום: החדשות)
עמית סגל | צילום: החדשות

ואפשר בעצם לסכם את זה כך: באוקטובר האחרון הייתה הרמת כוסית לראש השנה ונתניהו אמר: "35 מנדטים זה הישג סביר, 40 מנדטים זה כבר הישג ממש". כרגע הוא עומד על 35 מנדטים, אי אפשר לדעת מה יהיה עד סוף הלילה, אך להערכתי איחוד עם ליברמן וכחלון, שיוביל למעל 40, נמצא על השולחן. זו תופעה מדהימה, אין מילים לתאר את התופעה הזו שקוראים לה נתניהו.