החיים הקלים של ארדן? (צילום: פלאש 90, חדשות)
החיים הקלים של ארדן? | צילום: פלאש 90, חדשות

אם עד עכשיו השר לביטחון פנים גלעד ארדן לא עשה מאמץ מיוחד לשכנע את היועמ"ש בצורך לקבל אישור מיוחד למנות מפכ"ל ונציב שב"ס קבועים - ספק אם הוא יעשה את זה עכשיו, כאשר הוא שוב לפני בחירות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

ובעצם, אין לארדן שום סיבה מיוחדת לרצות לצלול שוב לביצה העכורה הזאת של מינוי מפכ"ל, ביחוד אחרי כל מה שעבר וספג עם גל הירש ועם משה צ'יקו אדרי - מי כבר זוכר...

השר לביטחון פנים פועל כעת בתנאים אידיאלים מבחינתו: שני ממלאי המקום שמינה, במשטרה ובשב"ס, עושים הכל לשרוד ולצלוח בשקט את התקופה הזאת של עד הבחירות ומינוי שר חדש.

משה נוסבאום (צילום: חדשות 2)
משה נוסבאום, פרשנות | צילום: חדשות 2

בפועל זה אומר שניצב מוטי כהן וגונדר אשר וקנין בד"כ מסכימים עם גלעד ארדן. מוטי כהן מתנהל כמפכ"ל קבוע בעשייה יומיומית מאומצת. הוא זוכה לשבחים משוטרים וקצינים שמשרתים תחתיו וגם מגורמי מקצוע מחוץ למערכת. אבל מאז שהוא וגונדר וקנין מונו לתפקידם לא דווח על שום ויכוח עקרוני, מחלוקת או אי הסכמה בין השר הממונה לבין ממלא מקום המפכ"ל או ממלא מקום נציב שב"ס.

לכאורה זה טוב אבל זה ממש לא. בשני הארגונים החשובים האלה אין בחצי השנה האחרונה יוזמות או מהלכים יוצאי דופן שיובילו למשל לשינוי הדימוי הציבורי הנמוך או העדר ההרתעה.

לא מעט בכירים בשב"ס רוטנים על "הסיבוב שעשו עליהם" בהסכמות שהמדינה מיהרה להגיע עם האסירים הביטחוניים מהחמאס - עוד לפני שבאמת החלו לשבות רעב. לטענתם - ממלא מקום הנציב התיישר עם השר ארדן בהסכמה לסיכומים שהושגו.

מ"מ המפכ"ל מוטי כהן  (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
מ"מ המפכ"ל | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

במשטרה רק מדברים ומציגים את נושא המאבק בפשיעה במגזר הערבי כאחד היעדים המועדפים. בפועל לא נעשו צעדים משמעותיים בכיוון הזה. להלכה - אין שום פגיעה בפעילות השוטפת של המשטרה מהעדר מפכ"ל קבוע. לניצב מוטי כהן ניתנו כל הסמכויות חוץ מאחת: הוא לא יוכל לשפוט בדין משמעתי קצין בדרגות תת ניצב.

אם ייווצר הצורך הזה יידרש לגייס מפכ"ל בדימוס (אולי את אחיו, רב ניצב דודי כהן), שכן על פי החוק השופט חייב להיות בשתי דרגות מעל הנאשם. זה קרה למשל בעת שניצב בנצי סאו כיהן כממלא מקום מפכ"ל והוחלט לגייס ליום אחד את רב ניצב משה קראדי לשפוט סגן מפקד מחוז בדרגת תת ניצב.

אבל יתכן שהבעיה העיקרית היא במעמדם של כהן ווקנין ובהתייחסות לעובדה שהם ממלאי מקום, שאולי בעוד חודשים ספורים כבר לא יכהנו בתפקיד ראש המערכת. זו יכולה להיות ההתייחסות אליהם בדיונים רגישים וחשובים למשל אצל היועמ״ש או בפרקליטות ובוודאי בממשלה או בקבינט.

מ"מ  ראש השב"ס (צילום: Flash90, חדשות)
מ"מ ראש השב"ס | צילום: Flash90, חדשות

אין ספק שבמפגשים האלה יש משקל לא מבוטל למעמד ולאוטוריטה שלך ואם המשטרה ושב"ס בסופו של דבר יוצאים נפסדים מכך שהם מיוצגים על ידי ממלאי מקום - ההפסד הוא של כולנו.

הניסיון אצלנו מלמד שזמני הוא הכי קבוע, ותמיד טוב להיות במקום הנכון ובזמן הנכון. אחיו של מוטי כהן, רב ניצב דודי כהן הוא הדוגמא לכך...