נתניהו וליברמן, ארכיון (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות)
נתניהו וליברמן, ארכיון | צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות

בכוכב נולד, מנוחתה עדן, נהגו השופטים להכריז אחרי הביצוע הטוב הראשון של העונה: כוכב נולד מתחיל עכשיו. ובכן, מערכת הבחירות החלה אמש (שבת), כאשר אביגדור ליברמן החליט לשים קץ לנמנום הכללי שאפיין אותה בשבועיים וחצי האחרונים - והזריק לתוכה מתח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הבהרתו שלפיה יכפה ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול-לבן היא רק הבשורה השנייה בחשיבותה. חשובה ממנה היא הודעתו שלא יהסס להמליץ על בני גנץ אם כחול-לבן תקבל יותר מנדטים. המשמעות ברורה: אם נתניהו לא ישיג 61 מנדטים עם הימין והחרדים, אחד דינו: הביתה.

בעוד שבועיים יחגגו בגנים ובבתי הספר מסיבות סיום, אחר כך יגיעו הקייטנות והחופשות. הקשב למערכת הבחירות יצלול, והיכולת לעצב סדר-יום תפחת. כידוע, מי מקפיד על סדר יום בחופש הגדול? ליברמן מעוניין לקבוע על מה תיערכנה מערכת הבחירות: כפייה דתית כן או לא. כפי שאמרתי בעבר אינספור פעמים, אין סדר יום אסוני יותר לימין ולליכוד מאשר הנושאים האלה.

רוב העם ימני אבל חילוני, תומך בנתניהו אבל לא בשותפיו. ראש הממשלה, שעד עכשיו הקפיד עם שותפיו לטעות ללא הפסקה, יהיה חייב להתעורר ולהציע נושא אלטרנטיבי למערכת הבחירות - שלא עוסק במשפט התורה של סמוטריץ', דיונים עקרים על שיבוצי שרים בממשלת מעבר או קטטות פנים-מחנאיות.

הליכוד יטען: קו ישר, שפניו שמאלה, עובר בין סירובו של ליברמן להיכנס לממשלה בתואנות שווא של מחלוקות חסרות משמעות על חוק הגיוס ובין ההכרזה על נכונותה של ישראל ביתנו, בפעם הראשונה בעשרים שנות קיומה, להמליץ על מועמד המחנה היריב לראשות הממשלה. המהלך הושלם: ליברמן פרש מממשלת נתניהו בכנסת ה-20, מנע הקמת ממשלת נתניהו בכנסת ה-21 ועכשיו מנסה לשלוח את נתניהו הביתה בכנסת ה-22.

עמית סגל (צילום: החדשות)
עמית סגל | צילום: החדשות

ישראל ביתנו תטען: דבר הוביל לדבר. ההתיישרות עם ליצמן התחברה להתיישרות עם מדיניותו הכושלת של שר האוצר כחלון, והדרך היחידה לרפא זאת היא ממשלת אחדות חילונית. לפני כחודש הסביר ליברמן שאחדות היא חוסר משילות, ולפני ארבעה ימים אמר שגנץ יוכל להרכיב ממשלה רק עם דובי הקוטב. חפש באנטארקטיקה, הציע לגנץ, אבל עכשיו הוא מקרב אותו יותר מאי פעם לראשות הממשלה. בתנאי, כמובן שיעמוד בהתחייבותו.

נתניהו מוצא את עצמו בעמדת נחיתות קשה עם תחילת הבחירות. הוא לא לבד שם: גם כחול-לבן, ה-מיזם של תחילת 2019, נלחמת על מקומה ומותקפת משני אגפים. מימין מזנב בה ליברמן, שמעוניין לכרסם בקולות המצביעים העולים של גנץ ולפיד. משמאל, עומד לקום עליה אהוד ברק בתנועה חדשה.

שני שרי ביטחון מושכים משני הצדדים, אחד בכחול ואחד בלבן. כדי למגר את שני האיומים האלה, יזדקקו גנץ ולפיד ליותר ממה שראינו מהם בשבועות האחרונים.