רוחאני (צילום: חדשות)
רוחאני רק מאיים? | צילום: חדשות

למרות האיומים האירנים על ישראל, ההערכה בוושינגטון היא שהם לא יגיבו מתוך שטח סוריה או לבנון, וכי אין להם עניין בהתכתשות במרחב הזה. התפיסה היא שהם שואפים להמשיך ולהתחפר במרחב הסורי, ככל שחיל האוויר הישראלי יתיר להם. אם זאת, מעריכים, הם יחפשו דרך אחרת לתגובה ובעניין הזה, מאמינים בוושינגטון, הם נחושים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ניסיון העבר מלמד שהאירנים הגיבו כבר על אירועים קודמים שהיו בלבנון ובמקומות אחרים, בתקיפות בבואנוס איירס ומקומות כאלה. האמריקנים סבורים שמה שיש לעשות עתה הם בעיקר שני דברים;

האחד, חיזוק הסכם הדה-אסקלציה, כלומר הפחתת המתח, בדרום סוריה שהם עשו עם הרוסים בשנה שעברה. האמריקנים היו רוצים להרחיב את ההסכם הזה, כדי למנוע מהאירנים להתבסס באזור הנמצא ממש מול הגולן ולתקוף את מחוז קונייטרה למשל.בשעה זו לא ברור אם הרוסים הם פרטנרים לשאיפה האמריקנית.

אהוד יערי (צילום: חדשות)
אהוד יערי | צילום: חדשות

הדבר השני הוא רצון לייצב, אולי בעזרת כוחות ערביים אם יצליחו, את האחיזה שלהם בכל השטח שממזרח לפרת. זאת כדי ליצור חייץ שלא יאפשר לאירן להפעיל מסדרונות יבשתיים אל תוך סוריה.

האמריקנים מנסים לדבר עם הרוסים, מתוך התקווה שרוסיה תרסן במשהו, את ההתחפרות האירנית על אדמת סוריה. לא ברור אם מאמצים אלו נושאים פרי.