נאום נתניהו אמש (שני) במהלכו חשף את הארכיון הגרעיני האירני הסודי עורר לא מעט מחלוקות. מצד אחד היו שהדגישו את ההישג המודיעני המרשים של המוסד, מן הצד השני התעוררה ביקורת על הדרמטיות ועל כך שלמעשה - נתניהו לא חידש דבר והכל היה כבר ידוע לקהיליית המודיעין הבינלאומית. כל הפרשנויות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עיקרי נאום נתניהו
עיקרי נאום נתניהו | צילום:

הצהרת רה"מ - והשאלה החשובה באמת / עמית סגל: לאחר הנאום של נתניהו שוב נטען שאין חדש בדבריו והכל פוליטי. זה פחות משמעותי. ‏מה שחשוב הוא אם ההופעה הערב היא בתיאום מוחלט עם טראמפ כדי להכשיר את עזיבת ההסכם, או הפוך - על הראש שלו מדאגה עמוקה שהנשיא ממשיך עם ההסכם.

הפרשן הפוליטי עמית סגל (צילום: חדשות 2)
נעשה בתאום, עמית סגל | צילום: חדשות 2

מהשיחות הצפופות של טראמפ ונתניהו, הביקור של פומפאו ומפקד פיקוד המרכז האמריקני - אישיות ביטחונית בכירה - לצד הזהירות של ראש הממשלה מאופיו הקפריזי של הנשיא, נראה סביר יותר שמדובר באפשרות הראשונה. >>לטור המלא לחצו כאן.

נאום נתניהו: ללא "אקדח מעשן" / רוני דניאל: במהלך הנאום אמר ראש הממשלה שכל מה שהוא מציג כאן בפנינו הועבר גם לנשיא האמריקני וגם למדינות אירופה החתומות על ההסכם. כלומר, הם לא שמעו דברים חדשים. מתי הם עודכנו בממצאים הישראליים האלה, ראש הממשלה לא אומר, אבל, לא ראינו שמדינות כמו גרמניה צרפת, אנגליה ואחרות אימצו את עמדת הנשיא האמריקני. כל המדינות הללו נשארו מחובקות עם ההסכם, אל אף "החורים" הגדולים שטמונים בו. מכאן, שקשה להניח שנאום כזה, מוצלח ככל שיהיה, יסית אותם מעמדתם.

רוני דניאל (צילום: החדשות)
"ללא אקדח מעשן", רוני דניאל | צילום: החדשות

גורמי מודיעין שאיתם הספקתי לדבר טוענים שהרוב המוחלט של הדברים כבר נאמרו והוצגו במהלך השנים שמ-2003 ועד היום. למעשה, ביסוד כל הסנקציות שהוטלו על האירנים בשנים אלו מונח המידע הזה. לפחות לדעת אותם גורמים, אין כאן בבחינת "אקדח מעשן". >>לטור המלא לחצו כאן.

"הנאום הוכיח את נחיצות ההסכם" / ערד ניר: אם אכן מדובר במבצע מודיעיני מתוחכם שנדרש כדי להשיג את החומרים האלה, נשאלת השאלה האם הסיכונים היו כדאיים. לגופו של עניין, הוצג מידע שעל פניו לא מחדש דבר - איש לא יופתע מהעובדה שהאירנים הוצגו כשקרנים וראש הממשלה לצערנו, לא הוכיח שהאירנים ממשיכים לשקר גם אחרי שחתמו על הסכם הגרעין.

ערד ניר (צילום: החדשות)
לא הוכיח שהאירנים עדיין משקרים, ערד ניר | צילום: החדשות

לפי שעה גם הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית וגם ראשי מערכת הביטחון האמריקנית והישראלית הצהירו יותר מפעם אחת שאירן עומדת בתנאי ההסכם. אם היה במצגת היום הוכחה כלשהי, הרי שהיא הוכיחה את נחיצותו של הסכם הגרעין עם אירן. זאת משום שאם היינו מאמינים לאירן הרי שהיינו מקבלים את מילתם של האייתולות ולא חותמים איתם הסכם. קשה להאמין שמישהי מהשותפות הנוספות להסכם הגרעין - צרפת, גרמניה, בריטניה, סין ורוסיה ישנו את דעתן בעקבות המצגת של ראש הממשלה.>> לטור המלא לחצו כאן.

"הוכחה חד משמעית - אירן שיקרה / עמוס ידלין: זה ידוע שאירן עסקה בנשק גרעיני, אך הטענה האירנית הייתה שמשנת 2003 הם לא עוסקים בזה. אין כאן את האקדח המעשן האולטימטיבי שאירן שיקרה מ-2015, אבל מי ששיקר ב-1999, ב-2003 וגם ב-2015 סביר שמשקר גם אחרי זה. כיוון שמדובר בארכיון, כנראה שהחומרים לאחר הסכם הגרעין פשוט עוד לא הגיעו אליו.

"בטוח שהתכנית תצליח", עמוס ידלין (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
החומרים עוד לא הגיעו, ידלין (ארכיון) | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

הארכיון שהציג ראש הממשלה מוכיח שגם לאחר אותה שנה בה נחתם ההסכם, האירנים נתנו הוראות להחליף כל הזמן את הארגונים שעושים את הפעילות האסורה בהיבט האזרחי. התכנית הצבאית הוסתרה תמיד, וכל הזמן זזה מארגון לארגון, ממקום למקום. יש פה חשיפת ההתנהגות האירנית ואמירה חזקה מאוד של ישראל: אירן המשיכה להתעסק עם גרעין וזו מטרתה. >>לטור המלא לחצו כאן.