כוחות צה"ל בגבול ישראל-סוריהטראמפ, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
דריכות בגבול הצפון. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

אז מה קורה בצדו הסורי של הגבול ואיך נערכים? ימים רגישים לפנינו, בין היתר כי לא הכול נמצא בידיים של מדינת ישראל. איפה היא כן יכולה להשפיע? בעובדה שהיא נוכחת מודיעינית חזק מאוד בסוריה ועוקבת אחרי כל תנועה של האירנים וחיזבאללה – גם בסוריה וגם בלבנון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התקיפה אתמול המיוחסת על פי מקורות זרים לישראל היא בבחינת ניסיון להקדים תרופה למכה. האירנים לא נרגעים ומחפשים דרכים שונות להגיב לתקיפות אנשיהם - שיהיו כואבות מצד אחד, אבל שמצד שני לא ידרדרו את המרחב להסלמה, כי נראה שעימות כרגע לא מתאים להם. לכן טהרן ניסתה להפעיל גורמים שניים ושלישיים בתוך סוריה, שיעשו עבורם את העבודה השחורה.

צפו בחלק מדבריו של פומפאו (צילום: טוויטר)
מערכת ההגנה S-300 שנמצאת בידי אירן | צילום: טוויטר

ישראל מוכנה להגיב, גם במחיר של עימות אפשרי

בכל הפעמים האחרונות שישראל זיהתה משלוחי נשק של טילים שמגיעים מאירן – והשיא ככל הנראה היה אתמול בלילה - הוחלט לפעול, כך לפי פרסומים זרים. החלטה על פעולות מסוג זה מתקבלת גם במחיר שעשוי להביא את מדינת ישראל לאפשרות של עימות מוגבל, מכיוון שישראל לא מוכנה להרשות לעצמה לעמוד בסיכון הזה.  המהלכים מתבצעים גם תוך לקיחה בחשבון של אפשרות לפגיעה בעורף הישראלי או במתקנים אסטרטגיים.

בשל כך נדרשת קשיחות ולא התקפלות מצד צה"ל: אין ספק שמדובר בנטילת סיכונים מחושבים כי הפעולות עשויות להוביל למהלכים גדולים יותר. אז מה עושים בצה"ל? קיימת פעילות של ישראל בכמה רמות בניסיון להיערך לכל אפשרות שלא תבוא מצד אירן - מתוך סוריה או לבנון.

פיצוצים בבסיס אירני בסוריה (צילום: טוויטר)
התקיפה אמש ליד דמשק המיוחסת לישראל | צילום: טוויטר

הגנה, התקפה – והמתנה

ברמה ההגנתית, נרשם איסוף אינטנסיבי של מודיעין בכל הרמות – מגיחות צילום ושימוש במזל"טים, דרך יחידת 8200 ועד פעילות סייבר מתוחכמת והפעלות כל הגורמים בעלי יכולות ניטור. הכל נעשה על מנת לעקוב אחר כל צעד וכל תנועה. בהיבט ההגנתי מדובר על מוכנות גבוהה - פריסה בכל רחבי הצפון, שהושלמה כבר לפני ימים רבים. מערך ההגנה האווירי מוכן לאפשרות של ירי לעבר ישראל.

בנוסף נרשם גיוס מאוד ממוקד ומצומצם שמילואים בפיקוד העורף – גם הגנה האווירית וגם באמ"ן – כדי לאפשר את כל הפעילות הזו ולעמוד באתגרים האפשריים. העורף מתמקד בקשר היציב עם הרשויות המקומיות ולוודא שערוצי ההידברות פתוחים כל הזמן כדי לספק מענה מיידי.

ניר דבורי (צילום: חדשות)
ניר דבורי | צילום: חדשות

ברמה ההתקפית, ישראל נוכחת כל הזמן בשמי סוריה ולבנון ומחזיקה מטוסים חמושים באוויר שיכולים להתערב מול כל התפתחות בכל רגע נתון. את הדבר הזה שומעים ורואים תושבי הצפון, שצריכים להבין שזה חלק מהמטרייה שמגינה עליהם.

עכשיו הכדור נמצא במגרש של אירן – האם ההתפתחויות של פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין מקרבת אותה לתגובה או דווקא מרחיקה אותה? במערכת הביטחון לא יודעים עדיין לומר, אבל כן ערוכים להגיב לכל תרחיש.