מה ישראל מנסה לאותת לאירן?
בסיס אירני בסוריה כפי שנחשף היום | צילום:

צה"ל חשף הבוקר (שלישי) במהלך שנראה אולי תמוה, את פריסת שדות התעופה בהם יש נוכחות אירנית עם אמצעים ויכולות צבאיות של משמרות המהפכה. הזכרנו בתחילת המשפט את המילה תמוה וזה מצדיק הסבר: על פניו לא נכון להגיד ליריב מה אנחנו יודעים על מיקום היכולות הקריטיות שלך ועדיף לשמור אותן בסוד - אבל לחשיפה הזאת יש כוונה אחרת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לחשיפה הזאת של ישראל יש תכלית אחת: לאותת לאירנים – המערכים שלכם בסוריה שקופים לנו לחלוטין ואם תפעלו נגדנו כנקמה על הריגת 7 מאנשי משמרות המהפכה בהתקפה ב-T4 - הנה היעדים שייפגעו באופן קשה מאוד. מאז אותה תקיפה המיוחסת לישראל, באות כמעט מדי יום הודעות איום מאירן או מחיזבאללה שבכוונתם לנקום.

אירן מכריזה באופן מובהק שלא תעבור בשקט על האירוע הקשה הזה מבחינתה והיא מחפשת, וגם חותרת, לפעולת נקמה. באופן פרדוקסלי המקום הכי נוח מבחינתה של אירן לפעולת תגובה הוא דווקא המרחב הסורי: יש לה שם כטב"מים וטילים, ועל פניו הכי נוח להוביל פעולת נקמה משם. העניין הוא שדווקא במרחב הזה אירן חלשה יחסית וישראל חזקה מאוד, גם מודיעינית וגם מבצעית.

העדויות להתבססות האירנית
שדה"ת האירני מהראבאד בסוריה | צילום:

פעולת תגובה משטח סוריה תביא בוודאי לתגובה מצדה של ישראל, שתהיה חריפה ויכולה לפגוע באינטרס המרכזי של אירן: אחיזה והתבססות בסוריה, צבאית ופוליטית. לכן מותר להניח שככלל תעדיף אירן פעולה לא משטח סוריה, אבל אין להוציא מכלל אפשרות גם מהלך אירני כזה.

הפרסום הבוקר נועד להבהיר באופן גרפי ומדויק את המסר: יש לנו מידע על כל שדות התעופה שבהם יש כוחות אירניים ובכולם נוכל לפגוע אם תובילו פעולת נקם. כשאירן רוצה לנקום אז כל המרחב פתוח. גם לבנון, גם בסוריה וגם ביכולות של גיס אל-קודס להוביל פעולת טרור נגד מטרות יהודיות או ישראליות ברחבי העולם. כל אלה הם אפשרויות ואנחנו אפוא בימים שיכולים להיות מתוחים ויחייבו ערנות מודיעינית גבוהה מאוד כדי לסכל פיגוע אירני. 

רוני דניאל (צילום: החדשות)
רוני דניאל | צילום: החדשות

במצב העניינים הזה אנחנו נכנסים ליום הזיכרון ויום העצמאות. חמאס מבטיח בדרום המשך מפגני הטרור שלו בגבול רצועת עזה, בצפון גם נסראללה כבר מדבר על תגובה שתבוא והאירנים כאמור במהלך של גיבוש תכנית פעולה כנקמה. בצה"ל ברור שנכון לנקוב במהלכי זהירות ומוכנות בכל הגזרות בימים הרגישים האלה. הרצון הוא לאפשר לימים האלה לעבור בשקט. לא בטוח שזה יהיה כך.