אהוד יערי (צילום: חדשות 2)
אהוד יערי | צילום: חדשות 2

מכל ההתרחשויות בארה"ב עולה דבר אחד ברור למדי: יש מידה לא מעטה של הגזמה בתיאורי התקשורת האמריקנית את חומרת ההדלפה של המודיעין מישראל מפי הנשיא טראמפ לשר החוץ הרוסי לברוב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי כל מה שהתפרסם עד עכשיו, המידע היה גלוי לציבור כבר שבועות אחדים ונגע לתוכנית של דאע"ש לפוצץ מטוס נוסעים באמצעות מטען שיותקן בסוללות של מחשב נייד. ואכן, נטילת מחשבים כאלה נאסרה על נוסעים מכמה מדינות מוסלמיות.

אין להתפלא על כך שבקרב האיתנים בין הבית הלבן לרובה של התקשורת בארה"ב ישמש כל סיפור כצידוק להתקפות חריפות על הנשיא. ואולם, הפעם נדמה שהטענות כלפיו לא יחזיקו מים לאורך זמן.

ישראל מעבירה לארה"ב מודיעין רב הודות ליכולות האיסוף שרכשה במשך שנים, אבל חילופי המודיעין מתנהלים תמיד ברמה מסוימת של חשדנות וזהירות. שום מדינה איננה חושפת את מקורותיה ושיטותיה בפני ארגון מודיעין זר וכך נוהגת גם קהיליית המודיעין הישראלית שכל זרועותיה מיוצגות היטב בשגרירות בוושינגטון.

על כן גם אם דיבר טראמפ כדרכו קצת יותר מדי או קצת פתוח מדי - לא הייתה לו דרך לדעת מי המקור וכיצד הוא מופעל. גם לרוסים לא יהיה פשוט לעלות על העקבות. בנוסף, בכלל לא ברור שמדובר בפעולה של הפעלת סוכן לצורך גיוס מידע או במודיעין טכנולוגי מתקדם שחדר למערכות של דאע"ש.

לברוב והנשיא טראמפ בבית הלבן. ארכיון (צילום: CNN)
טראמפ ולברוב | צילום: CNN

לעומת זאת, אסור להקל ראש בעוצמת הסכנה הנשקפת להמשך שלטונו של טראמפ. אחרי יותר מחודש בוושינגטון בשיחות עם אינספור נושאי משרות - המסקנה היא שלא תהיה זו הפתעה מרעישה אם טראמפ יביא את עצמו לעמדה של מועמד להדחה כבר בשנת נשיאותו הראשונה.

הנכונות של סנאטורים וחברי קונגרס רפובליקנים להתייצב לימינו הולכת ודועכת בעיקר בגין הסתבכותה של פרשת המגעים עם הרוסים בטרם הבחירות לנשיאות.

הדחתו של ראש ה-FBI ג'יימס קומי, אחרי שסרב לבקשת טראמפ לעצור את החקירה נגד מי שהיה יועצו לביטחון לאומי, הגנרל מייקל פלין, עשויה להפוך במהירות לכדור שלג שיגלגל את טראמפ במדרון. מתרבים החשדות שבדומה לנשיא שהודח, ריצ'רד ניקסון, גם טראמפ עלול להימצא קשור לניסיונות שיבוש חקירה.

ולכן, הסיפור האמיתי הוא לא מה יעלה בגורל המידע המודיעיני שהודלף, אלא מה יעלה בגורלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.