הפגנת ההורים בעקבות המשבר בהדסה (ארכיון)
"נלחמתם, ניצחתם - עכשיו די". הורים מוחים | צילום:

משרד הבריאות הניף אתמול דגל לבן של כניעה, או יותר נכון: דף A4 לבן. במכתב לרופאי המחלקה ההמטו-אונקולוגית בהדסה עין כרם, הודיע מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב: "הבעתי את נכונותי להחזיר את המצב במחלקה לקדמותו כפי שהיה טרום המשבר, ואף לשפר את תנאי הטיפול שם באמצעות תוספת מיטות, משאבים וכוח אדם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תזכורת: ששת רופאי המחלקה ביקשו לעזוב את עין כרם לטובת שערי צדק בטענה שהתנאים במחלקה הידרדרו. כעת מציעים להם להשיב את התנאים לקדמותם. לא היה כדבר הזה כבר מזמן בסכסוכי עבודה, ממש כשם שסכסוך עבודה כזה עוד לא היה - כשבאמצע חוטפים את האש הצולבת ילדים חולי סרטן ומשפחותיהם האומללות. אבל הרופאים סירבו.

מכתב משרד הבריאות לרופאים בהדסה
מכתב משרד הבריאות לרופאים בהדסה | צילום:

הצעה כזו וסירוב כזה היו צריכים להתנוסס הבוקר בכל כותרת בעיתון ובאינטרנט ולבקוע מכל מכשיר רדיו, אבל דעת הקהל ומעצביה החליטו כבר מזמן שהממסד הוא רשע מרושע, הורג ילדים - והרופאים הם הקדושים. זה נובע מסיבות עמוקות יותר: גם בשל אי האמון העמוק שיש בחברה הישראלית כלפי מוסדות המדינה (ראו ערך פרשת רומן זדורוב, למשל) וגם מהחיבה התקשורתית לאיתור גיבורים, בטח כאלה לובשי חלוקי רופאים שעסוקים בדרך כלל במלאכת קודש של הצלת חיים, אבל עכשיו קצת התבלבלו.

זו דרכה של הנהגה קבוצתית כמו שיש לרופאים: הקצוות מושכים את המתונים, הסיקור האוהד מבלבל את הדעת וכולם נקלעים למערבולת שבה מתקדש המאבק ונשכחת המטרה - חבורת ילדים גיבורה ואומללה. שר הבריאות ליצמן ומנכ"ל הדסה רוטשטיין אינם קדושים, אבל מרגע שהסכימו להיכנע - לא עליהם מוטלת עכשיו האחריות להמשך הסבל הנורא של המשפחות.

עמית סגל (צילום: החדשות)
עמית סגל | צילום: החדשות

הרופאים לא מוכנים לשמוע על כלום חוץ ממחלקה בשערי צדק. הם פשוט לא מבינים שהקמת כזו מבחינת ליצמן משולה לכך שהרמטכ"ל איזנקוט היה מקבל את המרד של המ"פ מהמילואים שסירב פקודה כדי לאפשר לאנשיו שעות שינה: הוא לא יוכל להסכים לכך - ובצדק - גם אם נעשה מהסיבה הכי הגיונית בעולם.

נאבקתם, נלחמתם, ניצחתם. כל הכבוד. עכשיו די. צריך לדעת גם מתי הזמן לעצור, ואתם כבר רגע אחרי הרגע הזה - ומטר לפני התהום.