אהוד יערי (צילום: חדשות 2)
"לקראת ימים מתוחים", אהוד יערי | צילום: חדשות 2

סימני ההתחממות של הימים האחרונים מכוונים את שני אירועים הצפויים בשבועות הקרובים ומעלים את רמת הסיכון להתנגשויות: ברצועת עזה מתכנן החמאס צעדות המונים לעבר גדר הגבול, לרבות הקמת מחנות אוהלים בקרבתה, ואינו שולל שייעשו ניסיונות של אלפים לרוץ לעבר הגדר ולנסות להתפרץ לשטח ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התאריך שנקבע לאירועים אלו הוא ה-30 במרץ שבו מציינים כידוע ערביי ישראל את "יום האדמה" אבל אין הכרח שחמאס ידבוק דווקא בתאריך זה. ההכנות לקראת הצעדות על הגדר מלוות בעלייה ברמת ההסתה, לרבות מצדו של מנהיג החמאס איסמעיל הנייה שבדרך כלל נזהר יותר בדבריו. צה"ל עושה זה מכבר הכנות לטפל בהתנפלות הצפויה על הגדר במטרה לעצור את האלפים שיביא החמאס מרחק מאות מטרים מגדר הגבול עצמה ולפזר אותם ככל הנשאר במהירות מתוך מאמץ שלא לירות בנשק חם.

האירוע השני שמלבה את המתח היא התוכנית של האירנים והממשל הסורי ליזום מתקפה על מאחזי המורדים - תחילה במחוז דרעא סמוך לגבול ירדן, ואחר כך גם במחוז קוניטרה הצמוד לגולן ואשר 70 אחוזים ממנו נמצאים בידי המורדים הזוכים לסיוע אזרחי נרחב מצד ישראל, ולטענת דמשק גם מקבלים ייעוץ צבאי, מידע מודיעיני וגם סוגי נשק שונים.

אתמול: הפרות סדר בגבול הרצועה (ארכיון) (צילום: חדשות)
הפרות סדר ברצועת עזה (ארכיון) | צילום: חדשות

מיליציות של אסד ושל האירנים כבר החלו להיערך במחנות באזור העיר א-סנמיין השוכנת על הכביש הראשי מדמשק לדרעא, ולאחרונה גם חודשו התקיפות האוויריות במרחב זה. אולם לא ברור האם הרוסים יספקו מטרייה אווירית למתקפה כזו, וישנם גם דיווחים שהמורדים שוקלים להקדים ולפתוח בהתקפה משלהם כדי לסכל את התוכנית האירנית.

המטרה של אסד והאירנים היא לכבוש ברגע שיוכלו את הבסיס האסטרטגי בתל חרה (אותו ניתן לראות מהגבול הישראלי) כדי לפתוח את הדרך אל הכפרים שבידי המורדים ברצועה שנמתחת עד כ-25 ק"מ מעמדות צה"ל בגולן.

הפלת מטוס ה-F-16 בצפון (צילום: רויטרס)
הפלת מטוס ה-F-16 בצפון | צילום: רויטרס

במקרה של התקפה כזו, תצטרך ישראל להחליט האם לעמוד מנגד או לבלום את התייצבות המיליציות העוינות סמוך לגבול. ההכרעה הצפויה בימים הקרובים בקרב האכזרי המתנהל בכפרי ע'וטה המזרחית של דמשק תאפשר לאסד ושותפיו להפנות כוחות למרחב הדרום.

המורדים כבר נחלו למעשה תבוסה מוחלטת וכיבוש המרחב הכפרי סביב דמשק הוא רק עניין של זמן. הצעדות המתוכננות על הגדר מעזה והמתקפה שמתכנן אסד בגולן הסורי הן כרגע שתי הסיבות העיקריות לגאות במתח הביטחוני שתמשך וודאי גם אל ימי הפסח.