החומרה היתרה שבה רואה ישראל את חדירת המל"ט האירני וההתכתשות שבאה בעקבותיו נובעת למעשה מנקודה אחת: מטוסים אירניים ללא טייסים סופקו כבר בעבר לחיזבאללה ואפילו חדרו לשטח ישראל ואף יורטו. הפעם החידוש הוא שמדובר בהפעלה אירנית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כלומר, קרון שמכווין את המל"ט, ממריא אותו, מנחית אותו וקובע את נתיבו. כל זה קורה מתוך שדה תעופה סורי, ליד העיר תדמור, על ידי צוותים אירנים. זאת התפתחות חריגה, שמשמעותה שהכוחות האירנים שותפים באופן מעשי להפעלת כוח וחדירה לשטח ישראל.

עצם המעורבות האירנית משחקת מאוד לידי ישראל, שטענה רק לאחרונה, כשראש הממשלה ביקר ברוסיה אצל פוטין, על הסכנה הרבה שנובעת מהנוכחות האירנית בסוריה - נוכחות שעלולה להוביל את האזור להתכתשות רחבה. זו הוכחה צנועה לכך שהאירנים שבאים לכאן לא מתכוונים לשבת בחיבוק ידיים, והם יהיו מעורבים בהפעלה מעשית של אמצעי לחימה כאלה ואחרים.

בעבר, חדירה של מל"ט לשטח ישראל הסתיימה ביירוטו של המל"ט, בין אם הגיע משטח לבנון או סוריה. הפעם, מתקבלת החלטה לתקוף מיד את הבסיס ממנו הוא המריא, לרבות את מערכת השיגור והשליטה בו. זהו איתות ישראלי חריף. ייתכן וישנם טכנאים אירנים שנפגעו מתקיפת חיל האוויר. הפעם גם היה ירי מאסיבי של טילים נגד מטוסים לעבר מטוסי חיל האוויר.

רוני דניאל (צילום: החדשות)
רוני דניאל, פרשן צבאי | צילום: החדשות

השאלה הגדולה היא מה ביקש המל"ט האירני לברר מעל שטחה של מדינת ישראל? המל"ט מסתבר חדר לשטח ישראל לעומק של 5-6 ק"מ בערך, ואז נפגע מירי של מסוק קרב.

כאן עולות כמה אפשרויות: האחת, שמראש תוכנן כאן מארב למטוסי חיל האוויר, מתוך הבנה אירנית-סורית שצה"ל יגיב אחרי החדירה הזאת והמל"ט לא היה אלא פיתיון. הרי חלפו למעלה משעתיים בין הפלת המל"ט לירי כמות גדולה של טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר. זה פרק זמן שמאפשר לסוללות הסוריות להיערך ולהתכונן לירי מסיבי. אכן היה כאן ירי מסיבי לעבר המטוסים הישראלים: 10 טילים או יותר נורו לעברם.

האפשרות השנייה היא שהנוכחות האירנית במרחב מאפשרת לסורים לשנות מדיניות ומול תקיפות חוזרות ונשנות של חיל האוויר על מטרות בסוריה, שעוברות בדרך כלל ללא תגובה, לאותת שמכאן ואילך כללי המשחק משתנים ועל כל חדירה של מטוסי חיל האוויר יבוא גם ירי וניסיון להפלילם.

השורה התחתונה של כל אלה היא שבהחלט יתכן שאנחנו בפתחה של תקופה מתוחה יותר שבה יהיו התכתשויות מהסוג הזה. זהו אירוע חמור שמשרטט אולי קו של התחממות, צפוי יש לומר, מול הגורמים האירנים שקבעו מקומם בסוריה.