טראמפ ואבו מאזן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
אבו מאזן וטראמפ, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

אין שום מקום לטעות: אבו מאזן פשוט מגשים את חלומו הרטוב של יאסר ערפאת, ומדובר בחלום פשוט: להפוך את הרשות הפלסטינית מיישות ששואבת את זכות קיומה מהסכם עם ישראל ליצור מדיני העומד בזכות עצמו ומנסה לגייס הכרה בינלאומית תוך שהוא מתנער בהדרגה מן ההכרה שנתן אש"ף ב-1993 למדינת ישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

זו בדיוק הייתה מטרתו של ערפאת מן הרגע הראשון שבו הגיע לארץ, אך לא עלה בידו לממש אותה מכיוון שהסתבך עד מעל לראשו בהרפתקת הדמים של האינתיפאדה השנייה. אבו מאזן שאמנם חולק זה מכבר על ערפאת לגבי הגיון השימוש באלימות והיעילות של נשק זה כנגד ישראל, לא התנגד מעולם ליעד אליו חתר ערפאת. עכשיו הוא מגיע לנקודה זו בעקבות ההכרה של טראמפ בירושלים כבירת ישראל והסירוב הפלסטיני להמשיך לנהל משא ומתן מדיני בחסות ארה"ב.

אסור לראות ברגעים האלה באבו מאזן מנהיג שנכלא למבוי סתום או מסיים את דרכו הפוליטית, כפי שסבורים לא מעט בטעות. ההיפך הגמור הוא הנכון. אבו מאזן מאושר, קורן מנחת, על שיש ביכולתו לבצע שלושה מהלכים אליהם שאף בעת ובעונה אחת: לנתק את הרשות הפלסטינית מהסכם אוסלו ולשחרר אותה מההכרה שנתן ערפאת בעל כורחו לישראל, לפעול לשבירת המונופול האמריקני על מתן חסות למאמץ להגיע להסדר ושלישית - לפתוח בקמפיין בינלאומי לגיוס הכרה במדינה פלסטינית ללא קשר ליחסה לישראל.

אהוד יערי (צילום: חדשות 2)
אהוד יערי | צילום: חדשות 2

לדידו של אבו מאזן אלה הישגים מן מהמעלה הראשונה, ורק חבורות של הוזים בשורותינו עדיין מאמינים שאבו מאזן הוא מישהו אחר - ושדרכו שונה מן המסלול שבו הוא צועד.