הסלמה בדרום (צילום: עדי מאירי דוברת מועצה אזורית שער הנגב, מד"א)
הסלמה בדרום | צילום: עדי מאירי דוברת מועצה אזורית שער הנגב, מד"א

ישראל מנהלת מול רצועת עזה מדיניות של "סבבי אלימות" גדולים או קטנים, כל אימת שיש ירי לשטח ישראל. התגובה היא סטנדרטית: פגיעה ביעדים כאלה ואחרים של ארגון החמאס, בלי קשר האם הוא זה שטמן מטען או שיגר רקטה. ישראל אימצה את הכותרת "חמאס נושא באחריות לכל מה שקורה ברצועת עזה ולכן יישא בתוצאות של כל פעילות נגד חיילים ותושבים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מה שקרה אתמול גרר אתו תגובה חריפה הרבה יותר מצדו של צה"ל. מטען שהונח על הגדר על ידי ועדות ההתנגדות העממיות, כלומר לא ג'יהאד או חמאס. 4 חיילים נפצעו, שניים קשה, וזה הוביל לתגובה רחבה וקשה יותר מצדו של צה"ל: מטוסי חיל האוויר הפציצו 18 מטרות, בהן גם מנהרה התקפית אחת. הצד השני לא כל כך הגיב, למעט ירי בודד כמעט, מה שמחזק את הטענה שגם חמאס וגם צה"ל לא רוצים לראות סבב אלימות רחב נוסף.

המטרות שצה"ל תקף הלילה בעזה (צילום: דובר צה"ל)
המטרות שצה"ל תקף הלילה בעזה | צילום: דובר צה"ל

מחזיקים את חמאס חלש ולא מחסלים אותו

העניין בגדול הוא שאנחנו עוסקים בטקטיקה ולא באסטרטגיה. גם הדיונים בקבינט עוסקים בטקטיקה, כלומר האם התגובה הייתה ראויה - או שצריך היה להחריף אותה. גם כשהיה דיווח בקבינט על תגובות צה"ל בסוריה, בעקבות הפלת ה-F16I, הייתה ביקורת מצד שני שרים שלטענתם ישראל הגיבה באיפוק יחסית. ספק אם השרים האלה היו אומרים את שאמרו אם היו יודעים את ממדי התגובה, שהביאה לפגיעה נרחבת במערך הנגד-מטוסי של הצבא הסורי.

גם מול רצועת עזה ההיגיון הטקטי אומר לפגוע במטרות, בין אם תשתיות כמו למשל מפעלים לייצור אמל"ח, מחסני תחמושת או אפילו מנהרות - השיקול תמיד יהיה לא לפגוע בכל מה שאנחנו יודעים עליו, כשברקע הרצון לא להחריף את המצב ולהוביל את הדרום לעוד סבב אלימות קשה. לא צריך להיבהל מסבב כזה, אבל גם לא צריך לרוץ אליו אם בינתיים אפשר להימנע ממנו.

הדילמה השבועית בקבינט

צה"ל עוסק כעת בתחקור האירוע על הגדר. התוצאה תהיה אימוץ דרך אחרת או שונה בחשד למטענים על הגדר. ישראל זקוקה לאסטרטגיה ולא רק לטקטיקה: עד עכשיו האסטרטגיה אומרת להחזיק את חמאס מוחלש ומורתע, לא "לחסל אותו" כי אי אפשר לדעת יבוא אחר כך וזה – בגדול, מה שעושים.

רוני דניאל (צילום: החדשות)
רוני דניאל | צילום: החדשות

מה זה אומר לעתיד? מפעם לפעם תהיה התנגשות כזו או אחרת. בעניינה של הגדר הרי נקבע פרימטר ביטחוני, כלומר שורטט קו שעובר מרוחק מהגדר 100 מטרים בשטח הרצועה שאותו אסור לצלוח. מדי יום שישי צולחים את אותו קו לא מעט מפגינים מאורגנים על ידי חמאס, והנה הדילמה הקבועה: האם לפעול בירי של ממש על המפגינים הללו, דבר שיביא להתחממות נוספת. זו דילמה שבועית קבועה.

צה"ל נוקט במדיניות של להרחיק עד כמה שניתן סבב אלימות אחד ממשנהו, לאפשר באופן הזה ליישובי הדרום להתפתח, מה שעכשיו קורה שם זו תנופה ראויה לכל שבח. עכשיו הסבב הזה נראה שהסתיים, וכל שנותר הוא לספור את הימים עד לתקרית הבאה, שאפשר שתהיה רחבה יותר מזו של סוף השבוע.