הפרות סדר (ארכיון) (צילום: רויטרס)
הפרות סדר (ארכיון) | צילום: רויטרס

לאחר הפיגוע הקטלני ביום שישי האחרון, ופיצוץ מטען נוסף בגבול רצועת עזה במהלך השבת, מערכת הביטחון עומדת לפני שבועות לא פשוטים בכלל. סדרה של אירועים אותם מתכננים הפלסטינים, יחד עם החגים שמגיעים - יציבו אתגר ביטחוני משמעותי בפני צה"ל וכוחות הביטחון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כבר בעוד שבועיים, ב-30 למרס יציינו הפלסטינים את יום האדמה. במהלך היום ינסו ברצועת עזה לארגן את "תהלוכת השיבה הגדולה", במהלכה - כך מקווים המתכננים - יצעדו עשרות אלפי משתתפים לעבר גדר הגבול. אירוע דומה צפוי להיערך ב"יום הנכבה" ב-15 במאי.

מיד לאחר יום האדמה ייחגג בישראל חג הפסח. מדי שנה ישנם מאמצים פלסטינים לבצע פיגועים ופעולות טרור שונות במהלך ימי החג - עם דגש מיוחד על ערב ליל הסדר בו התבצעו פיגועים כמעט מדי שנה לאורך השנים האחרונות.

"העניין הפך לוויכוח פוליטי", ניר דבורי (צילום: חדשות 2)
"תאריכים רגישים", ניר דבורי | צילום: חדשות 2

מספר שבועות לאחר מכן יציינו כאן בישראל את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ומיד אחר כך יחגגו את יום העצמאות. מדובר באופן טבעי, בתאריכים רגישים במיוחד במהלכם ניסו הפלסטינים לאורך השנים להוציא לפועל פיגועים.

גם החלטות חיצוניות עלולות להוביל להסלמה במצב הביטחוני. במהלך חודש מאי צפויה השגרירות האמריקנית לעבור לירושלים, ומיד לאחר מכן צפוי הנשיא האמריקני טראמפ לקבל החלטה בנוגע להמשך דרכו של הסכם הגרעין עם אירן.

"פוטנציאל נפיץ" (ארכיון) (צילום: רויטרס)
"פוטנציאל נפיץ" (ארכיון) | צילום: רויטרס

כל התאריכים נמצאים בטווח של חודשיים - שלושה מהיום. מדובר בשורה של תחנות שיש לכל אחת מהן את הפוטנציאל להסלים את השטח ולגרום להתפרצות של אלימות.

במערכת הביטחון נערכים לקראת זה - גם בהיבטים של הכנות, הערכות ותגבורים של כוחות. בצה"ל יצטרכו להעביר גדודים של לוחמים לכיוון רצועת עזה, כמו גם אמצעים לפיזור הפגנות על מנת להתמודד עם האלפים שצפויים לצעוד לעבר הגדר.

כל מפגש עם מאסה של מפגינים פלסטינים עלול להצית את השטח כוחו. מספיק שבמהלך פיזור ההפגנות יהרגו שניים או שלושה פלסטינים - וכל השטח עלול למצוא את עצמו במצב צבירה אחר לחלוטין.