זה היה רגע של אותנטיות במליאת הכנסת לפני שלושה ימים, שמחה מתפרצת שלה שותפה כל הכנסת. אבל צריך להגיד שהשמחה אולי קצת מוקדמת, כי מהרגע שהתוף של אקדח הבחירות מולא בכדורים חיים, הצפי הוא שהוא יירה עוד לפני המערכה השלישית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

זה אומר שתאריך הבחירות הקבוע בחוק בנובמבר 2019 כנראה לא יהיה תאריך הבחירות. אז מתי בכל זאת? לבחירות צריכים שלושה חודשים וחצי של היערכות, שני מועדים שצריך לזכור שבהן אין בחירות הם חגי תשרי והבחירות המקומיות שיבואו אחריהן. ובעברית פשוטה, אם עד אמצע מאי הקרוב אין הקדמת בחירות, כבר לא יהיו בחירות ב-2018.

הקואליציה צריכה להחזיק שבועיים ראשונים בלבד בכנס הקיץ של הכנסת ואז די ודאי שיהיו בחירות רק בשנה הבאה.

רה"מ: "ישראל לא תקבל אולטימטום מהחמאס" (צילום: קובי גדעון, לע"מ, חדשות)
נתניהו, ארכיון | צילום: קובי גדעון, לע"מ, חדשות

מהצד השני, אף אחד לא חושב שהממשלה הזו כבר תמלא את ימיה, על הרקע הזה ההצהרה של כחלון בתוכנית הזו בעניין כתב אישום כקו אדום פחות דרמטית מכפי שהיא נראית כי ממילא עד כתב אישום חלוט יש עוד כשנה גם לפי ההערכות הזהירות. כך שבכל מקרה הבחירות הבאות יהיו כנראה קשות יותר לנתניהו. שוודאי לא ירצה לרוץ תחת כתב אישום.

לכן, בשוך המשבר האחרון ההערכה המקורית נותרה בעינה: בחירות אחרי הזימון לשימוע, אבל לפני ההחלטה הסופית. "נשתה את המנדטים", הבטיחו השבוע בליכוד, כשהיה נראה שיש בחירות. אבל יש להם סיבה לשמוח שהמשתה נחסך מהם. לאור המצב הבעייתי של השותפות בקואליציה, ולפי הסקרים, יש סיכוי טוב שהמשתה הזה היה נגמר בהנגאובר עצבני.