פלסטינאי חוצה מנהרה בעזה
מנהרת חמאס, ארכיון | צילום: חדשות 2

לקראת פרסום דוח מבקר המדינה על צוק איתן ביום שלישי, צריך להבין את הבעיה המתמשכת בקבינט המדיני-ביטחוני. הפורום הזה מוגדר כ"קבוצת חשיבה אקטיבית החייבת לאתגר את ראש הממשלה". אנחנו יודעים מי יושב בקבינט, והמושגים של חשיבה ואתגר לא כל כך מופיעים שם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הבעיה של ראש הממשלה בנימין נתניהו היא שהוא חושב שכשהוא מעיר הערה בקבינט הוא יצא ידי חובה. נתניהו אולי הזכיר את המנהרות של חמאס בדיונים בפורום, אבל דוח המבקר קובע שלא היה דיון אחד משמעותי על המנהרות, הכול היה בהערת אגב. בנוסף, לא היה מעשה שהמשיך את אותן הערות של נתניהו על המנהרות. ראש הממשלה משים עצמו פרשן בטלוויזיה שדי לו באמירה כלשהי וזהו.

ראינו את הדבר בהתהוותו. המלחמה הייתה אמורה להסתיים ב-8 ביולי. אלא שאז הייתה חדירה ממנהרת סופה, שראו אותה בטלוויזיה ורק אז המנהרות נוספו כיעד מרכזי של המלחמה, כשזה בכלל לא היה מתוכנן.

אמנון אברמוביץ'
אמנון אברמוביץ' | צילום: חדשות 2

השר נפתלי בנט יחגוג בימים הקרובים, ואכן מגיע לו קרדיט מסוים, אבל צריך לרדת לעיקרון. אם המנהרות הן אכן איום אסטרטגי אז צריך לתקוף אותן, אבל גם 270,000 טילים שנמצאים ברשות אויבינו הם איום אסטרטגי. אז מדוע לא תוקפים אותם? משום שאנחנו לא יוצאים למתקפת מנע חדשות לבקרים.

וכך קורה שהבעיה של דוח המבקר הנוכחי היא שהוא מתעסק במה שנקרא "ניהול הסכסוך" ולא בפתרונו.