החזרתו של שגריר ישראל במצרים לישראל בעקבות איום ביטחוני העלתה את השאלה: מה בעצם עושה שגריר ישראל במצרים? גורמים מדיניים אומרים לנו שבחודשים האחרונים דוד גוברין, שהיה שגריר גם בתחילת שנות ה-90, למעשה מובטל. אין לו שום פגישות, המצרים בעצם סגרו את הדלתות. אין שום דבר מהותי שהוא עושה, הוא בעצם מיותר שם. זה נכון שהוא חזר בגלל איום ביטחוני, אבל זה מאפשר איזושהי הצצה לתוך היחסים המורכבים שבין ישראל לבין מצרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מצרים הפכה את ישראל ל"פילגש" שלה במזרח התיכון. היא משתמשת בה למה שהם צריכים: משלחות צבאיות שנכנסות ויוצאות, יש תיאום ביטחוני בין צה"ל והשב"כ מול צבא מצרים במלחמה מול דאע"ש בסיני, אבל בתחום המדיני - כלום, נאדה. המצרים לא משלמים בשום מטבע של נורמליזציה, פגישות מדיניות, קידום מהלכים אזרחיים והיחסים הטובים שבין ישראל לבין מצרים.

פגישה בין נתניהו לא-סיסי (צילום: רויטרס)
נתניהו וסיסי. (ארכיון) | צילום: רויטרסייתכן שהחזרתו של דוד גוברין לישראל בגלל האיום הביטחוני תאפשר לישראל פסק זמן וחשיבה. א-סיסי מאוד צריך את ישראל, הוא רוצה את ישראל גם כדי להגיע לבית הלבן, לאמריקנים. ישראל צריכה לדרוש תמורה - לא רק שיתוף פעולה ביטחוני, אלא גם תמורה מדינית. יחסים אמיתיים בין שתי מדינות שיש ביניהן שלום.

גוברין עכשיו בבית, אבל כשהוא יחזור הוא יצטרך לעשות משהו, ולא סתם לשבת בקהיר ולראות את המשלחות הצבאיות נכנסות ויוצאות ולא תורמות שום דבר לקידום היחסים המדיניים בין ישראל לבין מצרים.‎