זירת הפיגוע בבית חורון, לפני יומיים (צילום: TPS)
זירת הפיגוע בבית חורון | צילום: TPS

די להעיף מבט קצר אחד בגל הטרור המתמשך כדי להבחין באופיו ובקצב ההשתנות שלו. מה שתחילה הוגדר ובצדק "פיגוע הבודדים", מתפתח לאירועים בעלי מגמות מובהקות שאחת מהן היא נגיפית, כלומר פיגוע שמבצע אדם אחד שהולך ומדביק את האחרים ומדליק את דמיונם ולכן הם מנסים לחקותו - זה כמובן מה שמוביל לפיגוע נוסף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לכל מי שעוסק בטרור היה ברור, ובמערכת הביטחון נשמעו כבר הערכות הקובעות: "לא לאורך זמן יישאר גל הטרור במימדים של מעשי דקירה ורצח סכינים". בחלוף כמעט שלושה חודשים, אכן הערכות אלו מקבלות ביטוי מעשי ומסתמנות מגמות אחרות.

המגמה הכואבת ביותר היא פגיעה בישראלים, בתוך היישובים עצמם. פיגוע שכזה מהדהד ומכאיב מאוד ומכאן הפיכתו לאטרקטיבי במיוחד עבור המפגעים. מתוך כך אנו רואים רצף של פעולות כמו הפיגוע הקשה ביישוב עתניאל, הפיגוע ביישוב תקוע לאחר מכן, וממש היום (שני) דוגמא קשה נוספת בבית חורון. בין לבין היה גם ניסיון של צעירה חמושה בסכין לבצע פיגוע ביישוב ענתות.

רוני דניאל (צילום: החדשות)
רוני דניאל על המגמות בגל הטרור | צילום: החדשות

חמאס מעודד הסלמה באופי הפיגועים
זה בלי ספק שינוי במגמה, ואם נתבונן הלאה אז גם טרור אלים יותר צפוי לנו. מפקדות החמאס בעזה קוראות ומעודדות את המחבלים הפוטנציאלים במסרים כמו: זה זמן לחדול מפיגועי הסכינים ולעבור לפיגועים בנשק חם, לרבות מטענים.

רק הבוקר, חשף השב"כ את דבר מעצרם של שתי אחיות תאומות מכפר ליד טול כרם, שבאמצעות האינטרנט, למדו כיצד להכין מטענים ופעלו ברוח הזו. זה תכלית הביטוי "פיגועי בודדים", אין סביבן תשתית מאורגנת ומנחה, אלא יוזמה אישית של השתיים שנבלמה בעוד חשיפה של כוחות הביטחון.

ברשות השתיים כבר היו מטענים ואמצעי חבלה להכנת מטענים נוספים, שככל הנראה היו מיועדים לביצוע סדרת פיגועים קשה. חשיפתם של "פיגועי בודדים" אלו היא קשה, וגם הרמטכ"ל ציין שלמעלה ממאה אירועי דקירה התקיימו מבלי שעל אף אחד מהם הייתה התראה מקדימה.

הכניסה ליישובים תהפוך למחסום צה"ל?

מפרטים הראשונים שמתגלים על האירוע בבית חורין עולה שככל הנראה לא הייתה הקפדה על מי נכנס ומי יוצא מהיישוב. כך שני חמושים בסכינים נכנסים פנימה לתוך היישוב שבניגוד ליישובים אחרים הוא מגודר ושמור. למרות הגנות אלו, רקמת החיים המשותפת מקשה על ההפרדה בין אדם תמים שבא לעבודתו, לבין מחבל שמגיע כדי לבצע פיגוע דקירה קשה.

מחפשים אחר מחבלים (צילום: יוחאי הילל / tps)
מחפשים אחר מחבלים | צילום: יוחאי הילל / tps

הגיוני שככל שהתופעה הזו תתפתח היא תלבש צורה שיכולה להיות קשה ואילמה יותר מקודמותיה. ההתכווננות ליישובים ופגיעה בהם ותושביהם, מחייבת עירנות ובידוק קפדני של כל מי שנכנס ליישוב. לא מן הנמנע שהכניסה ליישובים אלו תהפוך דומה יותר למחסומי צה"ל והמשטרה בשטחים, שעצרו לא מעט חמושים בסכינים שהתכוונו לבצע פיגוע.