הדס ובתה (צילום: באדיבות המשפחה)
הדס ובתה | צילום: באדיבות המשפחה

הידיעה על מותו של תינוק מווירוס RSV גרמה לי להחסיר פעימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני שנה בדיוק השתחררה בתי התינוקת מבית החולים אחרי שלושה שבועות של אשפוז בגלל הווירוס הזה ממש. היא נדבקה כמו שכל התינוקות נדבקים, מאח או אחות גדולה שחוזרים מהגן עם שפעת. אך ההשפעה על הקטנטנים מסוכנת ממש.

כשהתקשרנו למד"א באותו הבוקר, הנחו אותנו לעצור בצד הדרך. תוך חמש דקות הגיעו מתנדב על אופנוע, אמבולנס רגיל ואמבולנס של נט"ן שלקח אותה מונשמת לביה"ח דנה. חמישה ימים ולילות ישבנו לצידה בטיפול נמרץ, מוודאים שהיא נושמת, שהיא ממשיכה להילחם.

אבא שלי לא האמין שתשרוד, אבל שלושה קילו וקצת של חדוות חיים, רופאים מצויינים וטון של חום ואהבה הוציאו אותה מזה ושלחו אותנו לעוד שבועיים במחלקת האשפוז הרגילה.

80% מהתינוקות בטיפול נמרץ וגם במחלקה הגיעו לשם בגלל RSV. כאמור וירוס רגיל בדרכי הנשימה, אבל מדבק מאוד. זה מתחיל בחום, שיעול ונזלת. כשיש קשיי נשימה, אפאטיות או הקאות צריך להגיע למיון. והתינוקות באים.
בתל השומר מאושפזים הבוקר בטיפול נמרץ שלושה תינוקות שחולים ב-RSV ומצבם בינוני עד קשה. זה שליש מהתינוקות בטיפול נמרץ, וחלקם אף בסכנת חיים. בבית החולים כולו רבע מהילדים המאושפזים סובלים מהווירוס.

בדומה לעמיתיו בתל השומר, גם ד"ר אפרים שדות, מנהל טיפול נמרץ בביה"ח דנה, סבור שהווירוס השנה אלים יותר. "מגיעים אלינו פחות תינוקות עם המחלה, אך אלו שמגיעים חולים הרבה יותר", הוא מסביר.

כשהשתחררנו ניסיתי לבדוק למה לא ידענו על זה כלום. בטיפת חלב לא מדברים על זה, גם רופאי הילדים יזהירו רק כשתגיעו עם התינוק החולה. מסתבר שפגים (והבת שלי נולדה פגה) שנולדים עד שבוע 34 מקבלים חיסון, כי ברור למערכת הבריאות עד כמה הווירוס מסוכן, אבל הבת שלי נולדה בשבוע 35. כבר שנה שגם פגים בגיל הזה מקבלים את החיסון, אך הסכנה עדיין אורבת לאלו שנולדו לפני הזמן וגם לתינוקות רגילים.

בפיד הפייסבוק שלי מאז לא תמצאו דיווחים על האשפוז או את התמונות שלה מחוברת לצינורות הנשמה, הזנה ועירויי דם. אבל הידיעה הבוקר מכריחה אותי להזהיר: יידעו כל אם ואב לתינוקות שנולדו בחורף - הווירוס הזה יכול גם להרוג.
ולראשי משרד הבריאות אני מבקשת להעביר מסר: חיי התינוקות בידיכם. תנו את החיסון לכל מי שנולד לפני שבוע 38, תצילו חיים ותחסכו ימי אשפוז, עבודה ופחד שאין אפילו דרך להתחיל ולתאר אותו.

הדס רגולסקי היא עורכת בחדשות 2