ג'ונתן מן, CNN
ג'ונתן מן - איש פוליטי | צילום: חדשות 2

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הציג עצמו כמועמד לנשיאות שמתנגד למלחמה. כנשיא, הוא אף קיבל את פרס הנובל לשלום. עכשיו הוא עומד לשלש את כמות הכוחות האמריקנים שלוחמים באפגניסטאן מתוקף סמכותו כמפקד הצבא האמריקני, למרות שהוא ממלא תפקיד זה במשך פחות משנה.

"אני לא עושה את ההחלטות האלו בקלות ראש", אמר אובמה. "אני מקבל את ההחלטות מפני שאני משוכנע שהביטחון שלנו נמצא בסכנה באפגניסטן ובפקיסטן".

זו לא באמת הפתעה מוחלטת, במהלך המרוץ לנשיאות אובמה התנגד בתוקף למלחמה בעירק, הוא אמר לא פעם שהיא מפריעה למלחמה המרכזית בטרור שמשתוללת באפגניסטאן, והחליט לחדש את המאמצים האמריקנים להלחם בטרור שמשתולל בה.

כוחות אמריקניים בעירק, ארכיון
מחפשים פתרון באפגניסטאן | צילום: Chris Hondros, GettyImages IL

את החודשים האחרונים הוא בילה במחשבה כיצד לבצע את החזון שלו. השבוע הוא החליט לשלוח 30,000 חיילים נוספים, שתגדיל את מצבת החיילים במדינה ל-100 אלף לוחמים. לשם השוואה, כשאובמה נכנס לתפקיד, היו באפגניסטן בערך 32,000 חיילים אמריקנים.

הנשיא האמריקני פנה למדינות נוספות שנלחמות בטרור לצידה של ארצות הברית וניסה לשכנע אותם להגביר את מחוייבותן לבטחון באפגניסטן ולשלוח חיילים נוספים מלבד45 אלף החיילים הא אמריקנים שכבר נמצאים שם. בנוסף לפעילותו בזירה הבינלאומית, אובמה צריך לשכנע את אנשיו בוושינגטון לתמוך במאבקים שיגיעו בהמשך, מאבקים שיגבו וודאי עוד נפגעים רבים.

בסקר חדש שנערך בחודש נובמבר האחרון, אשר פורסם על ידי ה-CBS נמצא ש-39% מהאמריקנים רוצים להתחיל להחזיר את הכוחות מאפגניסטן. רק 32% טענו שיש לחזק את הכוחות שנמצאים במדינה.

אובמה. האם יתקוף לבד?
חתן פרס הנובל לשלום יוצא למלחמה. אובמה | צילום: רויטרס

במפלגתו של אובמה המצב לא טוב יותר:רק 17% מחברי המפלגה הדמוקרטית תומכים בשליחת כוחות נוספים לאפגניסטאן, וזו אולי הסיבה שאחת מהדמויות המזוהות ביותר עם צבא ארצות הברית אמר שהכרזות הנשיא מעלות דילמה. "אני חושב שיש כאן סוג של לחץ מובן", אמר גנרל דיויד פטראוס ביום רביעי. הלחץ נותר מהרצון העז לנצח במלחמה ומהשאיפה לסיים את המלחמה".

"הנשיא ירש תסבוכת עצומה ולא נותרה לו אופציה טובה בהישג יד, אני ממש מקווה שהמדיניות שלו תצליח", ציין השבוע חבר הקונגרס הדמוקרטי דייב אובי. "אני יודע שהחיילים שלנו - שכבר הקריבו כל כך הרבה עד היום - יעשו כל מה שהם יכולים כדי לגרום לזה להצליח, אבל בדרכם יש מכשולים עצומים".

אם כך נראה שהנשיא אובמה עומד בפני קרב עצום באפגניסטן, אך במקביל או שאולי אפילו קודם לכן, הוא צריך לנצח גם בקרב הפוליטי שמתנהל אצלו בבית.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.