הפתיע לרעה. "ואלס עם באשיר" (צילום: ארי פולמן)
ואלס עם באשיר: הסרט | צילום: ארי פולמן

חמישה ימים לפני טקס האוסקר בלוס אנג'לס והגרסה המודפסת של "ואלס עם באשיר" מגיעה לחנויות הספרים.מתברר שעוד לפני שסיימו את העבודה על סרטם, קיבלו הבמאי ארי פולמן והמאייר הראשי דוד פולונסקי הצעה להוציא רומן גרפי המבוסס על הספר.

את הציורים הרי יש להם וגם העלילה כבר מובנת ועם קצת עריכה יש להם ביד עוד מוצר שיכול לרכב על גל ההצלחה המוצדק של הסרט. הספר כבר ראה אור בצרפת ובאיטליה, השבוע כאמור הוא יצא בישראל ובשבוע הבא, יחד עם טקס הענקת הפרס הקולנועי החשוב ביותר, גם בארצות הברית ובמדינות אחרות באירופה.

"ואלס עם באשיר" הוא סרט הנפשה דוקו-דרמטי מלחמתי. הוא מתאר את ניסיונו של פולמן להשלים זיכרונות שסועים משירותו כחייל במלחמת לבנון הראשונה ובעיקר להבין איפה היה בזמן הטבח במחנות הפליטים סברה ושתילה.

בחינה מדוקדקת ללא מגבלת זמן

הסיפור של הסרט הוא גם הסיפור של הספר. האיורים זהים ברובם. המבט המיוסר על פניו של פולמן החייל הצעיר מתנוסס על כריכת הספר בדיוק כמו על הפוסטרים של הסרט. אז למה בכל זאת לקרוא אותו אם אפשר לראות את הסרט? בגלל האמנות המופלאה והמדויקת של דוד פולונסקי.

צוות עיצוב שלם עבד על הסרט, פולונסקי הוא המעצב האמנותי שלו וגם המאייר הראשי. הספר מאפשר בחינה מדוקדקת של הציורים המדהימים. הפעם אתם לא מוגבלים בזמן, הפריים לא מתחלף לפני שאתם שבעים ממנו ואף אחד לא יפריע לכם לדפדף אחורה כדי להיזכר אם אחת הדמויות כבר הופיעה מקודם.

הקסם של הסרט עובר גם בספר. ואחרי שהסרט זכה בפרסים מכובדים בארץ ובחו"ל הוא מגיע לפרס החשוב - האוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר. אז לנו נותר רק להחזיק אצבעות ולקוות שהספר המקסים יהיה מזכרת מהסרט הישראלי הראשון שזכה בכבוד הגדול ביותר.