ג'ונתן מן, CNN (צילום: חדשות 2)
ג'ונתן מן - CNN | צילום: חדשות 2

האם נוצרת בעייה כאשר גבר בוגר אוהב ללבוש מדים ולהעמיד פני רוצח נאצי ?

אחד המועמדים במרוץ לקונגרס האמריקני, שסיפר על הסיפוק שהוא מקבל משחזור קרבות הסטורים, מושך את תשומת הלב הציבורית למנהג המוזר ולשינויים שעוברים על המדיניות של המפלגה הרפובליקנית. "פרויקט שחזור הקרבות נועד כדי לחנך אנשים" אמר מועמד המפלגה באוהיו ריץ' לוט, "זו רק עוד דרך לדון בנושא מסוים, להחיות את ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה".

ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה היא רק עוד שחזור מכמה שחזורי קרבות בהם לקחו חלק לוט ובנו. לוט אימץ את דמותו של לריינהארד פפרדמאן, בכיר באחת המחלקות של הצבא הנאצי, שהואשמה בפשעי מלחמה. אחד מחברי המחלקה הזו היה המדען הסאדיסט יוזף מנגלה.

למרות שבארצות הברית יש אירועי שחזור קרבות רבים, סוג כזה של "משחקי נאצים" הוא בחירה די מוזרה של חינוך עבור בנו של אמריקני. אריק קנטור, חבר יהודי במפלגה הרפובליקנית ואחד מחברי הקונגרס החזקים ביותר מיהר לגנות את המנהג. "אני מסתייג מהמנהג הזה ולא אתמוך באדם שעושה דברים כאלה", אמר.

שחזור הקרבות הוא מנהג בעל תומכים רבים, לא רק באמריקה, ההיסטוריה הבריטית חוזרת על עצמה בקרבות מהמאה ה 17, הרוסים מעמידים בהתלהבות את קרב בורודין משנת 1812 ובכל שנה נפוליאון נענש על האדמה הרוסית מחדש.

אבל בארצות הברית, המנהג הזה פופולרי יותר מכל מקום אחר. בכל סוף שבוע מתייצבים אלפים חמושים ולבושים בהתאם - יוצאים לקרבות מלחמת האזרחים. נהנים מהתחביב המוזר ופשוט מתעלמים מכל הצופים המופתעים שעומדים בשוליים.

"מסיבת התה" של הרפובליקנים או של אליסה בארץ הפלאות?

_OBJ

הפעם, יש הרבה מאוד אמריקנים שמביטים עכשיו מהצד בתדהמה. הסיבה היא מפני שלוט, איש עסקים מאוהיו, שמנסה לראשונה להיבחר למשרה ציבורית הוא לא היחיד שעוסק בתחביבים מוזרים - כמוהו יש עוד רבים.

חלק מאותן דמויות מקושרות לתנועת "מסיבת התה", דמויות שמציגות דעות אנטי ממסדיות, במיוחד משורות המפלגה הרפובליקנית, צצות במיוחד מפני שאנשי מסיבת התה רוצים פנים חדשות, מלהיבות שידהימו את הציבור.

מועמדת נוספת ברשימה הזו היא קריסטין אודונל היא בעלת דעות דתיות בעלות עוצמה, דעות שפיתחה בעצמה, היא סיפרה שבער התעסקה ב"כישוף", עכשיו היא נאלצת לרוץ תחת הסיסמא יוצאת הדופן - "אני לא מכשפה".

קארל פלדינו, המועמד של מדינת ניו יורק קיבל מהתקשורת את התואר "קארל המשוגע" בגלל ההתלהבות וההתלהמות שהוא מפגין בקמפיין. הוא איים "לכסח" עיתונאי מטריד והביע כלפיו איומים פיזיים בוטים.

אבל גם למפלגה הדמוקרטית יש את הצבע שלה, מובטל אנונימי בשם אלווין גרין הוא מועמד המפלגה לסנאט בשמה של דרום קרולינה, ההישג הבולט שלו- כתב אישום על הפצת פורנוגרפיה.

אלו הן הדמויות שצצות בפוליטיקה האמריקנית מידי פעם, הם מציגים את ארצות הברית כקרקס ולא כמעצמת על ותמיד יצוץ הפוליטיקאי המוזר התורן.