הרב עמאר. "חייב לשלוט" (צילום: רויטרס)
הרב שלמה עמאר | צילום: רויטרס

כרגע מתאבלים בש"ס על מותו של הרב עובדיה יוסף, אבל בקרוב מאוד יתחילו לחפש לו מחליף. בשלב זה, אף אחד לא יודע מה יקרה, אך ממקורתי אני יכולה להעריך כי רבנים מזרחיים יתאגדו סביב אישיות תורנית בכירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האישיות הבכירה ביותר שכרגע התפנתה ממשרה ממלכתית היא הרב שלמה עמאר, שבדיוק סיים את תפקידו כרב הספרדי הראשי לישראל - הראשון לציון. האם הוא יוכל להנהיג? ימים יגידו, כנראה שכן. יש לו רבנים רבים שתומכים בו, ויש להם אוהדים בשטח, בחברה החרדית מצביעים בבחירות לפי מה שאומר הרב. עם זאת, יש עוד זמן רב עד הבחירות הבאות.

חברי הכנסת של ש"ס לא יכולים להנהיג את המפלגה במקום הרב משום שהם אינם מעבר לפוליטיקאים. הם בסך הכל שליחיו של הרב עובדיה יוסף, כפי שהם אומרים כל הזמן. אולי תהיה להם זכות קיום פוליטית אם המנהיגות הרבנית החדשה שתתארגן תעמיד בראשה מנהיג פוליטי.

ככל הנראה, הם לא יבחרו להעמיד בראש את אריה דרעי משום שהם אינם סומכים עליו. הם יחפשו מישהו שהם סומכים עליו וגם הרב עובדיה יוסף סמך עליו. אלי ישי מתאים לתפקיד זה.

לציבור החילוני ולזה שמחוץ לתנועת ש"ס נדמה שאריה דרעי מאוד כריזמטי ושיש לו המונים שהולכים אחריו, אבל למעשה הם הולכים אחרי הרב עובדיה, ואין לאריה דרעי כוח מעבר לכוחו של הרב. הוא רק שליח, כמו גם אלי ישי או כל חבר כנסת אחר במפלגה.

דוקטור ענת פלדמן היא מומחית לתנועת ש"ס מהמכללה האקדמית אחווה