המפכ"ל הנוכחי, רנ"צ יוחנן דנינו | צילום: חדשות 2

יצחק אהרונוביץ', יישבע היום אמונים בפעם השנייה כשר לביטחון הפנים. הוא יהיה מהשרים הבודדים שנפלה בחלקם הזכות למנות שני מפקדים כללים למשטרה. בקדנציה הראשונה שלו, אהרונוביץ' היה שר טוב למשטרה והחששות בדבר השפעות שליליות מכיוון מנהיג תנועתו, ישראל ביתנו, התפוגגו מהר מאוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יצחק אהרונוביץ' היה ועודנו שוטר במובן הטוב והנכון של המילה, ורוב ההחלטות שקיבל היו מקצועיות וראויות. אלא שכבר בפתח הקדנציה השנייה שלו הוא נדרש להחלטה משמעותית, והכיוון המסתמן, אם לא יחול שינוי של ממש, הוא כיוון שגוי. אם לא יצליחו לשכנע את השר לביטחון הפנים שיש צורך להאריך בשנה את הקדנציה של מפכ"ל המשטרה הנוכחי, בדומה למה שמסתמן בצה"ל עם הרמטכ"ל גנץ, הרי שכבר בחודשים הקרובים יידרש השר אהרונוביץ' לבחור את המפכ"ל הבא של משטרת ישראל.

גם אם מערכת היחסים בין השר המכהן לבין מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו, אינה מהמשופרות שידענו, וגם אם השניים חלוקים ביניהם בכמה נושאים מהותיים וחשובים לעתיד המשטרה, לא ייתכן שבמערכת מתוקנת מפכ"ל יכהן רק שלוש שנים. הגם שאהרונוביץ' היה זה שמינה את דנינו לתפקיד, היה ברור לשניהם שמהר מאוד יתגלעו סכסוכים ומחלוקות ביניהם, שהרי המחלוקות הללו מובנות בחלוקת האחריות והסמכויות בין שני התפקידים האלה.

לפיכך, העובדה שהאידיליה אינה שורה במעונם, לא צריכה להיות הסיבה להחלטה שלא להאריך בעוד שנה את הקדנציה של דנינו. במצב שייווצר למין הרגע שבו יחליט אהרונוביץ' מי יהיה המפכ"ל הבא, יהפוך דנינו ל"ברווז צולע", פחות משלוש שנים מהרגע שנכנס לתפקידו.

השר היוצא והנכנס, יצחק אהרונוביץ'
השר היוצא והנכנס, יצחק אהרונוביץ' | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

כהונתו של דנינו: הישגים לא מבוטלים לצד אי עמידה ביעדים

הארכת כהונתו של רב-ניצב דנינו אינה מתבקשת דווקא בגלל הישגים יוצאי דופן שהשיג עד כה. היו לו כמה הצלחות, אבל היעדים העיקריים - שיפור התדמית של המשטרה, חיזוק ההרתעה, וכפועל יוצא חיזוק בתחושת הביטחון של האזרח - בכל אלה המפכ"ל דנינו לא רשם הישגים בולטים. משום מה, דנינו גם לא השכיל לנצל את אחת התכונות הבולטות שהביא עימו לתפקיד - היכולת ליצור מערכת נכונה של קשרים והידברות עם התקשורת, ובאמצעותה לדבר עם הציבור.

מאידך, המשטרה בעידן דנינו זוקפת לזכותה כמה הישגים שלא ניתן להתעלם מהם: המאבק המוצלח בארגוני הפשע הגדולים, המאבק הנחוש והלא מתפשר בשחיתות הציבורית, והמאבק בקטל בדרכים. אך לא בשל כל אלה ראוי וצריך להאריך בעוד שנה את כהונתו של רב-ניצב דנינו - בפני השר אהרונוביץ' עומדות מספר משימות שעימן יידרש להתמודד בקדנציה השנייה שלו כשר. לצורך זה נחוץ שיעמוד לצידו מפכ"ל מכהן שכבר צבר ניסיון ומנהיגות.

מדיניות הממשלה החדשה בשני נושאים בולטים, תשפיע במידה רבה גם על סדרי עדיפויות של המשטרה לחודשים הבאים - ההחלטה על חידוש התהליך המדיני תקרין על רמת האלימות והפרות הסדר בשטחים, במזרח ירושלים וביישובים הערביים בתחומי ישראל. ההחלטה על גיוס חרדים תשפיע על מפלס השקט ברחוב החרדי בבירה, בבני ברק, בבית שמש ובבית"ר עילית.

בקדנציה הזאת, ייצטרך השר אהרונוביץ' להציג קבלות של ממש על שינוי ושיפור בתחושות הביטחון של הציבור. את זה הוא יוכל להשיג רק עם שינויים בסדרי עדיפויות והצבת יותר שוטרים ברחובות כדי להילחם בבריונות ובאלימות הגואה בקרב בני נוער, ובנגע הפריצות לבתי האזרחים השלווים. השינוי שנדרש כאן הוא יסודי - שינוי בשעון העבודה של אלפי שוטרים במדינה כולה.

ניצב יואב סגלוביץ'
ניצב יואב סגלוביץ' | צילום: חדשות 2

מי יעמוד בראש אגף החקירות? ומתי ימונה מפקד למחוז ש"י?

ועוד לפני כל אלה יידרש השר אהרונוביץ' עם המפכ"ל שלצידו, לאחד המינויים הרגישים במשטרה - ראש אגף החקירות והמודיעין. באחד באוגוסט יעזוב ניצב יואב סגלוביץ' את המשטרה, והנעליים שהוא משאיר אחריו גדולות במיוחד. סגלוביץ' הטביע את חותמו באגף החקירות, ואין עוררין על כך שהוא אחד מראשי אח"מ הטובים שהיו למשטרה, חרף כמה הצהרות מעוררות מחלוקת בהן הצהיר בהן על כך שהוא "אוהב לחקור בחושך". עם המשפט הזה הקים עליו סגלוביץ' את התקשורת כולה שממילא לא ניהלה איתו רומן של ממש, שכן המדיניות שהוביל הייתה אנטי-תקשורתית מובהקת (למרות שלא כולם בפיקוד המשטרה מסכימים עם המדיניות הזאת, ויש אף שסוברים שסגלוביץ' גורם בכך נזק ואינו מאפשר להציג לציבור באור נכון הישגים והצלחות בתחום החקירות).

השר יצחק אהרונוביץ' והמפכ"ל שלצידו יאלצו כבר בקרוב להחליט מי יחליף את ניצב סגלוביץ'. שני אנשים מוזכרים כעת כמועמדים לתפקיד - ראש לה"ב 433 ניצב מני יצחקי, ומפקד משטרת מחוז ת"א ניצב אהרון אקסול. השר והמפכ"ל נדרשים גם למינוי סגן מפכ"ל חדש - תפקיד שמתפנה כבר בקרוב עם סיום שירותו במשטרה של ניצב ישראל יצחק. גם מחוז ש"י פועל כבר חודשים ארוכים בלי מפקד.

נתניהו, אלשיך וארדן, ארכיון
משה נוסבאום | צילום: חדשות 2

ראוי שהשר לביטחון הפנים יועיד את זמנו לעסוק בעיקר בנושאים האלה. אם יחליט למנות בכל זאת מפכ"ל חדש כבר בתום שלוש שנים לקדנציה של דנינו, הזמן שיידרש לכך ומלחמות הגנרלים שכבר מסתמנות מעבר לדלת, לא יותירו לו את הזמן הראוי והנחוץ למשימות אחרות, וכרגע, כך נדמה, חשובות יותר. אם בכל זאת מנוי וגמור עם יצחק אהרונוביץ' למנות עוד השנה מפקד חדש למשטרה, טוב יעשה אם יוביל החלטה שהמפכ"ל שייבחר יכהן בתפקיד ארבע שנים. זה יהיה טוב, ראוי ונכון לשר לביטחון הפנים. זה יהיה טוב, ראוי ונכון למשטרה. זה יהיה טוב, ראוי ונכון לציבור.