מפיק מיצג העירום מגיב לדבריו של ח"כ אורלב (öéìåí: AP)
הצילומים של ספנסר טוניק. סדום ועמורה? | öéìåí: AP

צילום עירום המוני באתר ציבורי פתוח באזור ים המלח, היא התרסה בוטה ופומבית הפוגעת ברגשות ציבור רחב וגדול בישראל. מאחר ומדובר בהפקה באזור ים המלח, ניתן אף לומר שזו תרבות של סדום ועמורה שמקומה היה באותו אזור. כך גם אפשר לומר כי מדובר בתרבות נמוכה ביותר, כפי שים המלח הוא המקום הנמוך ביותר בעולם.

זכותם של ילדים להיות מוגנים בשטח ציבורי פתוח מפני "פיגועי" תרבות שבמהותם הם מעשה מגונה בפומבי. זכותם של אזרחי ישראל לנסוע, לטייל ולבקר באתרי ים-המלח מבלי להיות חשופים למעשי הנראה בעיניהם כתועבה. המרחב הציבורי שייך לכלל האוכלוסייה ואיננו שטח פרטי של מאן דהוא.

אינני מוכן להשלים עם ניסיון כוחני לכפות תרבות קלוקלת הנראית בעיני ובעיני רבים מאזרחי המדינה הנעשה במקום ציבורי פתוח. כך גם הייתי מתקומם לו סטודיו לציור או צילום הכולל גם דוגמנית מודל עירום היה פועל ב"כיכר רבין" בתל אביב חשוף לעיני כל או ברחבת קניון עזריאלי.

במדינה דמוקרטית ראוי שבמרחב הפרטי יעשה כל אדם כהבנתו, על פי השקפת עולמו וערכי תרבותו. במרחב הציבורי הכללים שונים. המחוקק קבע כי לא ייעשה מעשה מגונה בפומבי במרחב הציבורי הפתוח. זו עבירה פלילית מפורשת בספר החוקים של מדינת ישראל.

מאמצים שאינם כשרים

אין תמונה
ח"כ זבולון אורלב. "התרסה בוטה ופומבית"

כ"ראש הכיפות הירוקות" המנהיג בציבור הציוני-דתי את הנושאים הירוקים והעומד בראש המאבקים להגנת הסביבה, אני פעיל באורח נמרץ כדי שהעולם יכיר בים המלח כאחד משבעת פלאי עולם. פסול בעיני השימוש במטרה נעלה זו כדי להכשיר מעשה מגונה בפומבי.

המאמצים של צילום עירום המוני אינם כשרים בעיני לצורך השגת המטרה הנעלה של ההכרה בים המלח והצורך בהצלתו. המטרה איננה מקדשת את כל האמצעים.

מלבד המעשה המתוכנן, יש עוד רעיונות רבים כיצד לקדם את ים המלח ומוטב היה כי הכספים הרבים שהולכים להיות מושקעים בהפקה זו יוקדשו לשימוש באמצעים לגיטימיים אחרים. לדוגמה: מימון סבסוד ביקורים של תיירים באזור ים המלח כדי לשתף אותם בחוויה המדהימה של האזור ולהפוך אותם ל"שגרירים" של האתר.

כך גם יש לפעול למען הבאתם של אליטות משפיעות בתקשורת העולמית, באקדמיה העולמית, סוכני תיירות וארגוני הסביבה העולמים בים המלח כדי לגייס אותם למען האזור. בהבאתם לביקור בים המלח היתה צומחת תועלת גדולה יותר מהפקת צילום העירום ההמוני.

לא צריך עירום

העולם לא טיפש וגם אם צילום עירום המוני זוכה לחשיפה עולמית ולתשומת לב רבה האדם הסביר מבין כי מדובר כאן בגימיק, ספין, תרגיל של יחסי ציבור ותו לא.

לים המלח יש סגולות, יתרונות ומעלות רבים שבהם ניתן לשכנע ואין הוא זקוק דווקא ליחסי ציבור של צילום עירום המוני המצוי במחלוקת תרבותית חריפה בישראל.

משנודע לי לראשונה על הכוונה להפיק אירוע זה פניתי ליועץ המשפטי לממשלה וביקשתי למנוע אותו בהסתמך על סעיף 349 לחוק העונשין הפלילי האוסר מעשה מגונה בפומבי. זהו הסעיף שלפיו נחקרים, מואשמים ומורשעים אנשים על התערטלות במקום ציבורי.

באותו שלב לא ניתן היה לנקוט באמצעים כיוון שעדיין לא נעשה מעשה. עתה משנקבע מועד לביצוע האירוע, נבחר המקום הציבורי בים המלח ונפתחה ההרשמה להשתתף בו, אפנה מחדש כדי למנוע את קיומו במקום ציבורי. אם יחליט ספנסר טוניק לעשות זאת במקום פרטי, לא אוהב זאת אך יהיה זה חוקי לחלוטין.

אני מקווה כי הרשויות המוסמכות במועצות האזוריות, מגילות ותמר וברשויות אכיפת החוק ידעו למנוע את האירוע המגונה המתוכנן במרחב הציבורי. בתפקידי כח"כ אשתמש בכל האמצעים הציבוריים והפרלמנטאריים כדי להבטיח זאת.

הכותב הינו יושב ראש המפד"ל וחבר סיעת "הבית היהודי"

אילן לוקאץ' עונה לח"כ אורלב: לא פיגוע - אמנות

התיקון של "סדום ועמורה"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק