לימודי ליבה - לא הבעיה עם החרדים (צילום: חדשות 2)
כמה הערות בענייני תספורת | צילום: חדשות 2

שלשום התפרסם העניין הזה עם המורה שהודיעה לשני תלמידים, אחים שהגיעו לבית הספר עם תספורת גלאח בצדדים ומדרגה ארוכה יותר מלמעלה, שיש להם ברירה - או לעוף הביתה, או לשבת בכיתה עם כובע, ואת ההפסקות להעביר בחדר המורים, עד שיגדל השיער בצדדים למשהו ייצוגי יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באופן טבעי נזכר אדם בנעוריו, ובעיקר במורה צביה דולב, שאי-אז בשנת 1978 או משהו דומה לזה הודיעה לו שאו שיסתפר, או שהיא לא תכניס אותו לכיתה שלה; ונזכר אותו אדם בתשובה החצופה שלו, שכללה את הנחיית שר החינוך באותם ימים, זבולון המר זכר צדיק לברכה, שמול אופנת הביטניקים (וזעקות המורים נגדה) קבע שכל עוד השיער הארוך חפוף, מסורק ונקי, אי אפשר להכריח תלמיד להסתפר, פאתטי ככל שיהיה. וכן, אני מדבר על הפוני.

והמורה צביה קיבלה את הדין. והתלמיד גדל, ועדיין לא הסתפר. ודווקא לא נהיה פושטק. וגם לא פורע חוק, או מסומם יתר על המקובל.

ובמקביל במזרח אסיה הודיע קים ג'ונג און, הפסיכופת הקליני שמנהל כרגע את צפון קוריאה, שמעכשיו כל גברי המדינה חייבים להסתפר בדיוק כמוהו. נגמרו הימים הפרועים שבהם הצפון-קוריאנים האומללים יכלו לבחור מבין שמונה תסרוקות שהמפלגה אישרה. מעכשיו זה או הגלאח-פלוס-בלורית של המנהיג האהוב, או כיתת יורים, שזה לא בריא לשיער איך שלא מסתכלים על זה.

לוקאץ' בן 17 (צילום: חדשות 2)
לוקאץ' בן 17 | צילום: חדשות 2

התספורת של קים דומה לזאת של הילדים שנשלחו הבייתה

למרבה האירוניה, הגלאח המוקפד בצדדים של קים ג'ונג און, המעוטר בתפרחת-קודקוד נתמכת-ג'ל, הוא עיקרון עיצובי די דומה לפריזורה של הילדים שנשלחו הביתה על ידי המורה. כן, האיש הוא דיקטטור חולה נפש, אבל התספורת שלו, בואו נודה, די מחמיאה לתווי הפנים המאתגרים שלו ולשלושת הסנטרים שהוא מטפח מתחתם.

עכשיו אני אעשה מעשה ואתייצב במובן מסוים לצד קים ג'ונג-און. רק לרגע, אוקיי?

הטיעון שלו הוא שתספורת זה לא תמיד קיצור שיער מטעמי נוחות, אלא שהיא משקפת דעות ומבטאת עמדות. והוא צודק. שיער ארוך, כידוע, מבטא חיבה למערב בכלל ולאידיאולוגיית וודסטוק בפרט. מוהוק של פאנקיסטים נקשר לאנארכיזם. קרחת של סקינהדס מייצגת שנאה. גם השיער הפרוע של נערי הגבעות מסמן משהו. קים דורש הזדהות מלאה של העם איתו ועם מה שהוא מסמל, ולכן הוא דורש שכולם יסתפרו בדיוק כמוהו.

ואילו המורה אצלנו טועה. בגלל שהגלאח-בצדדים של התלמידים שלה לא מבטא שום השקפה פוליטית או תפיסה חברתית או תורה כלכלית שאסור לבטא במסגרת בית הספר. הגלאח-פלוס-מדרגה הזה הוא סתם תספורת טרנדית, שהמורה לא מצאה אותה ייצוגית מספיק, כנראה בגלל שהיא בת שש מאות. אלה ילדים, לא חיילים, לא נהגי אוטובוס, לא דיפלומטים ולא חיים יבין.

דווקא בגלל שכאן זה לא צפון קוריאה, תנו לתלמידים להסתפר בדיוק כמו בצפון קוריאה.