"האמת שלנו תצא לאור" (צילום: מאיר ברטלר)
מאיר ברטלר | צילום: מאיר ברטלר

היום, כאשר כבר כולם יודעים שלא "נוער הגבעות" אחראי לאירוע בחטמ"ר אפרים, הגיע הזמן לקצת חשבון נפש.

אני יושב בביתי שבגוש שילה תחת מעצר בית מלא לאחר שלפני ימים ספורים השתחררתי ממעצר של כמעט שבוע וחצי, ברובו הייתי מנותק ממחול השדים שהתחולל כנגד אלה שמכונים "נוער הגבעות". עמדנו במשך מספר שבועות על הכוונת כמי שנתפסו כאשמים המיידים לאירוע בחטמ"ר אפרים ונערך נגדנו מסע הסתה פרוע.

מבחינתי אפשר לומר שהכל התחיל באותו יום שני בו הפגנו קבוצת אנשים בקריאה לממש את תורת ז'בוטינסקי ובן גוריון ולממש את חזון הדורות להתיישב על גדת נחל הירדן - זאת כדי להניף דגל. קיימנו צעדה באזור קאסר אל יהוד, נקודה היסטורית בה חצו בני ישראל את הירדן בבואם לארץ, ואף מקובל ששם עלה אליהו בסערה השמימה.

אתר זה הינו אתר תיירות שפתוח בכל יום לציבור הרחב ונמצא בשטח ישראל. הגענו למקום בשירים וריקודים וקראנו "שתי גדות לירדן - זו שלנו זו גם כן". אפשר לאהוב את המחאה ואפשר להתנגד לה, אבל לכולי עלמא אי אפשר לומר שהדברים לא היו במסגרת חופש הביטוי וודאי לא עסקינן בפעולת טרור שמצדיקה שלילת חירותם של חשודים למשך ימים ארוכים.

גם הצבא על קציניו הבכירים הבין די מהר כי מדובר באירוע שבהחלט אפשר להכיל, הצבא לא מיהר לפנות אותנו מהמקום ומפקד חטיבת הבקעה אף אמר לי באופן אישי שייתנו לנו להישאר ללילה. גם קציני צה״ל פרסמו הודעה ברוח זו.

"מסע הסתה מתוזמר ומתואם"

בשעות שלאחר מכן פתאום הכל השתנה. לקראת 23:00 בלילה החלו להישלח מסרונים בדבר כוונה של ברק לבצע מחטף ולהחריב את בתי המשפחות ברמת גלעד. בדיעבד, רק ביום שלישי בערב לאחר 20 שעות מעצר נודע לנו על האירועים בחטיבה המרחבית אפרים.

חטמ"ר אפרים, ארכיון (צילום: חדשות 2)
"התירו את דמנו" | צילום: חדשות 2

לפתע השתנו הטונים. דובר צה"ל הוציא הודעה כי מדובר באירוע מתוכנן ויש קשר בין ההשתוללות בבסיס לבין ההפגנה שלנו. גורם בכיר בפיקוד המרכז (הכי בכיר) העביר תדרוך לכתבים ולפיו הגענו בשלושה אוטובוסים בתיאום עם קבוצות אחרות, וכך פתאום מצאנו את עצמנו נקלעים ללבו של מסע הסתה מתוזמר ומתואם. מסע שהציג מצג שווא כאילו נערי הגבעות במאחזים מכים בלוקים בקציני צה״ל, משחיתים בסיסים ותוקפים חיילות וחיילים - אין שקר גדול מכך ואין בדיה חמורה מכך.

התקשורת כמובן התמסרה ומתמסרת בכל כוחה לשפיכת דמנו ביתר שאת וללא רחם. אלא שפתאום התרחשה תקלה קלה ועלה שלא נוער הגבעות אחראי לאירוע. פתאום חקירת המשטרה מפנה את האצבע לכיוון אחר לגמרי ולא אתפלא אם גם הפעם זה יתברר כעורבא פרח.

נוער הגבעות לא מתעסק בהכאת חיילים

מן הראוי לשים את הדברים על השולחן ולא להתיפייף - אמנם נוער הגבעות נחוש מאוד בבניין הארץ אך הוא ממש לא מתעסק בהכאת חיילים. אני אומר את זה בצורה ברורה גם לגבי שריפות המסגדים - במערכת האכיפה מכירים אותנו היטב והם יודעים עד כמה אין לנו, לנוער היושב במאחזים, קשר לדבר.

בכל זאת ואף על פי כן בוחרים הם להכפיש, לשקר, להסית ואף להתיר את דמנו ברוב עם וכל המרבה הרי זה משובח. ייתכן וזה נוח לתקשורת לצייר מיעוט קיצוני ואלים בקרב נערי הגבעות.

באווירה זו על מה נלין? כי מופרות זכויות האדם הבסיסיות ביותר שלנו ואין פוצה פה? מה נלין כי לאחר ההפגנה הממש לא אלימה (להיפך) בקאסר אל יהוד הושארנו אזוקים בידיים וברגליים באוטובוס במשך 18 שעות ללא כל סיבה או הסבר?! מה נלין כי גם למרות ששופט בית משפט השלום עודד שחם החליט לשחררנו ולדיון לא התייצב תובע שיעכב את ביצוע ההחלטה?

"יום יבוא והאמת האחת שלנו תיראה בבהירות"

משטרת ישראל בחרה להשאירנו במעצר בניגוד לחוק ולקחת אותנו לדיון בבית המשפט המחוזי, שם כבר האווירה בחוץ עשתה את שלה והשופט רומנוב החליט לעצור אותנו ליומיים נוספים בשל אותה אווירת הסתה. מה נלין כי בעוד שאנסים שודדים וגנבים משתחררים בתנאים הביתה אנו שקיימנו הפגנה לא אלימה בקאסר אל יהוד נשלחים למעצר?! מה נלין גם על תאי ההפרדה ברמלה לשם נשלחנו באחד הימים? מה כל זה לעומת "מסוכנותם" של חבורת נערים חלוצים שבמקום לשתות בפאבים ולהשתמט הולכת להגשים משימה לאומית למען העם והארץ? מישהו פה צריך להתעורר ולזעוק איפה אנחנו חיים.

אין לי ספק - יום יבוא והוא לא רחוק - וכל המכפישים, המגנים והשקרנים יתנו את הדין וקלונם ייחשף. יום יבוא והאמת האחת שלנו תיראה בבהירות ובצלילות ואז יידעו כולם מי התוקף ומי הקורבן, ומי אוהב את צה״ל והמדינה ומי פועל להחריב ולהרוס את המפעל הציוני.

האמת, על אף שהיא כבדה - דינה להתגלות ולהיאמר: הנוער במאחזים ימשיך בבניין המולדת במסירות ובנחישות ולא ייכנע לשקרים ולהכפשות. ממש כמו השיר של חברי הלח"י, שהיום הם גיבורים אבל אז לפני 70 שנה זעקו הכותרות "כנופית שטרן" - הם לא ישברו אותנו אנו גם לא נכוף עוד גוו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק