אפילו הסורים, אליהם הייתה מיועדת להגיע ספינת הנשק האירנית, התקשו אתמול למצוא מילים שיתארו מה בדיוק היה תפקידה של הספינה הזאת. בניגוד לפעמים קודמות, בהן היה נראה כאילו התשובות הוכנו מראש למקרה שמשלוח נשק כזה או אחר ייתפס, הפעם ניתן היה לזהות את ההפתעה על פניהם של המעורבים.

במבט ראשון, ההצהרה הקצרה של שר החוץ הסורי ווליד מועלם במסיבת העיתונאים בטהרן, הייתה מאוד משכנעת. הוא אמנם נראה כאדם שספג מכה קשה, או שנטל כבד מוטל על שכמו (פניו רציניות וכבדות), אך יחד עם זאת זה נראה אמין; הוא נראה שקול, כבד ראש, מדבר בקצב מדוד, כאלו שוקל כל מילה. לא היו קפיצות או סטיות בקולו או בהתנהגותו. אילו לא ידענו, היה קל ללכת שולל אחרי הופעתו זו.

המציא מהראש, מנסה "להיפטר" מהשקר

בספרות המקצועית של חקירות וגילוי אמת דרך שפת גוף קיים מונח בשם 'דליפות' -Leakage (או 'מייקרו אקספרשנס'). מונח אותו טבע פרופ' אקמן . מדובר בסימנים כמעט מיקרוסקופיים, שבעין רגילה קשה להבחין בהם. אלו הן "בריחות קטנות" של לחץ נפשי, שמתרחשות בכל פעם שאדם משקר, או אינו דובר אמת, או מסתיר משהו.

ואכן, גם אני, שמרצה על הנושא בפני קהלים מקצועיים שנים רבות, הייתי צריך להריץ את הקטע הקצרצר עשרות רבות של פעמים, עד שזיהיתי את הדליפות, כי הן היו זעירות ביותר, אך צריך לציין כי בספרות המקצועית ידוע כי ככל ש"דליפה" או "זליגה" זעירה יותר, כך היא אמינה יותר, כי האדם לא היה יכול לפברק אותה והיא ברחה ממנו בלי שליטה.

ועתה לסימנים עצמם (שוב, סימנים קלאסיים בספרות המקצועית):

א. השהיות לא מתודיות בדיבור - פעמיים הפסיק מועלם לאחר משפט, ולקח יחסית זמן רב עד שחידש את דיבורו. ידוע שאנשים אינם דוברים אמת זקוקים לזמן כדי לבנות או לבדות משהו שאין לו אחיזה במציאות.

ב. הוא הביט מספר פעמים ימינה. בספרות המקצועית ידוע כשאדם מביט לצד ימין (בדרך כלל כלפי מעלה), הוא מנסה להתחבר לצד היצירתי של המוח, ומשמע שהוא ממציא ברגע זה את מה שהוא אומר.

ג. תנועות של הנפת היד הצידה, כמו משליך חפץ - את זה עושה מועלם פעמיים. שקרנים מנסים להיפטר מן השקר, בגלל חוסר נוחות פסיכולוגית, ועל כן תנועת היד הזו.

ד. מרכז המצח שלו היה מקומט ומכווץ רוב הזמן. גם זה סימן ידוע. שקרנים מתאמצים מחשבתית יותר מאנשים שדוברים אמת.

והכי חשוב: צריך שלושה מרכיבים - מקבץ, כדי שתהיה תקפות לסימני השקר, וכאן יש לנו ארבעה.

גבריאל רעם הוא מרצה ומומחה לתקשורת אל מילולית. אתר האינטרנט: www.sfatguf.co.il

תפיסת ספינת הנשק - סיקור מיוחד:

שייטת 13 תפסה ספינת נשק בדרכה מאירן לסוריה

חיל הים: "במכולות התגלו אמצעי אמל"ח רבים, מאות טילים ורקטות"

צפו בלוחמי השייטת על ספינת הנשק

דיפלומטים מצרים צילמו את הספינה 

מבצע השייטת: סיכון רב - מודיעין מדוייק

לוחם השייטת לשעבר סוקניק על מבצע תפיסת אניית הנשק