ג'ונתן מן, CNN (צילום: חדשות 2)
ג'ונתן מן -איש פוליטי | צילום: חדשות 2

האיש הכי פרובוקטיבי בפוליטיקה האמריקנית הזמין השבוע את מאות אלפי תומכיו להפגנה המונית בוושינגטון שנערכה היום. האיש יעשה צעד גדול נוסף באחת מהקריירות המוזרות ביותר בחיים הציבוריים בארה"ב.

זהו גלן בק, נרקמון לשעבר, מנחה תכניות רוק שלקח את היכולות שרכש בתעשיית הבידור ומינף אותן לטובת העברת דעותיו הפוליטיות ואמונותיו הדתיות לציבור הרחב.

בתכניות ברדיו והטלוויזיה שלו ששוברות שיאי רייטינג, הוא מרצה, מטיף, מתפלל ואפילו בוכה. הוא מנופף בידיו, עושה מעצמו צחוק וכשהוא רוצה, הוא מקצוען למופת.

ביקורת קשה על אובמה

מחאת אנשי מסיבת התה (צילום: AP)
הפגנות אנשי מסיבת התה | צילום: AP

ההופעות שלו הפכו אותו לאיש עשיר. השידורים שלו, רבי המכר שהוא מפרסם, ההופעות הפומביות שלו, הכניסות לדפים שלו באינטרנט והמפרסמים שלו עזרו לו להכניס לכיסו 32 מיליון דולר בשנה שעברה. בכל הזדמנות הוא אומר שארצות הברית נחטפה על ידי פוליטיקאים מושחתים ואנשי שמאל שמדכאים אזרחים תמימים שומרי חוק.

גלן בק עלה לכותרות אחרי שהאשים את הנשיא ברק אובמה ב"שנאה עמוקה לאדם הלבן ולתרבותו של האדם הלבן". גם בהפגנה היום עלתה סוגיית הגזע. לכל הפחות, זה יכול להעיד על ההשפעה ההולכת וגוברת שיש לו על הפוליטיקה האמריקנית ועל דעת הקהל.

ה"רומן" עם פיילין

פיילין. בקרוב שופטת? (צילום: רויטרס)
שרה פילין, בדרך לבית הלבן ? | צילום: רויטרס

בק מעולם לא רץ למשרה ציבורית, אבל הוא נחשב לאחד מאבות תנועת "מסיבת התה", הארגון שדוחף את המפלגה הרפובליקנית ימינה. מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין, אחת מחביבות אנשי התנועה, הייתה בין הנואמים באירוע הזה.

בשנה שעברה, פיילין הרהרה באפשרות שתרוץ לתפקיד הנשיא כשבק ירוץ איתה לתפקיד סגן הנשיא. "יש לי המון כבוד לגלן בק", היא אמרה אז. "הוא חם ומצליח להעביר את המסר בדרך כה נבונה". לעומת זאת, בק אומר שאין לו עניין בתפקיד ציבורי. אז מה הוא כן רוצה לעשות? כמו שאומרים בטלוויזיה - תמשיכו לעקוב.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Man, משודרת בימי שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.