ג'ונתן מן (צילום: AP)
ג'ונתן מן CNN | צילום: AP

כמו מחזר דחוי שמתפכח אחרי שלא הצליח להתגבר על ייסוריו במשך שנים, גם המפלגה הרפובליקנית האמריקנית סוף סוף מכירה בעובדה שהיא נדחית על ידי ציבור הבוחרים ואין בליבם יותר רומנטיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה נוגע לניצחון בבחירות, אבל חשובה עוד יותר העובדה שאמריקה ראויה להנהגה טובה יותר מזו שאנו מציעים היום", אמר יו"ר הוועדה הרפובליקנית הלאומית ראינס פריביוס. פריביוס פרסם מחקר שנערך בתוך ולמען המפלגה הרפובליקנית, שהציב מראה לא מחמיאה למפלגה המיושנת ומציע לה לערוך רפורמות ומהר.

הצורך מובן מאליו; ברק אובמה מקרין חזות של צעיר מסעיר ומבטיח, יחד עם מפלגה הדמוקרטית שנוחה יותר לעיכול ומציגה דמויות רב תרבותיות. מנגד נתפסים הרפובליקנים על ידי רבים כחבורה של "גברים לבנים אמידים כעוסים", טוען פריביוס.

הבעיות התחילו זמן רב לפני הבחירות

הרפובליקנים - כבדים (צילום: חדשות 2)
הרפובליקנים - כבדים | צילום: חדשות 2

סקר שנערך עבור CNN קובע כי רוב האמריקנים מחזיקים בהשקפה שלילית על הרפובליקנים. שני שליש טוענים שהיא עשירה מידי, מחצית מהאמריקנים סבורים שהמפלגה הרפובליקנית קיצונית מידי. "על פי הסקר, כמעט בכל אזור של המדינה, בין אם מדובר בגברים, נשים, צעירים, עשירים או עניים - כולם סיפרו לסוקרים שלנו שדעתם על הרפובליקנים - שלילית".

זו לא הפתעה גדולה. לפני ארבעה חודשים הלכו האמריקנים לקלפיות כשבליבם פחד ותסכול עצום אחרי שסבלו מהמיתון הכלכלי הקשה ביותר מאז השפל הגדול. אולי היה אפשר לצפות שהם יפנו נגד המפלגה המכהנת, אבל הדמוקרטים ניצחו. אובמה נבחר לנשיאות ובבתי הקונגרס, הדמוקרטים זכו ביותר מושבים מרוב הציפיות.

אבל למעשה, הבעיות של הרפובליקנים החלו זמן רב לפני הבחירות. תנועת מסיבת התה, המורדים שבפנים, יצרו התקוממות רועשת שפגעה במפלגה. הם אלו ששמו להם למטרה להביא לקץ שיתוף הפעולה עם המפלגה הדמוקרטית ולא להתגמש בנושא הקיצוץ בתקציב והפחתת ההשפעה של הממשל בחיי האמריקנים.

שינוי הא לא האפשרות החביבה על המפלגה השמרנית

מיט רומני - לבן, עשיר וכעוס (צילום: רויטרס)
מיט רומני - לבן, עשיר וכעוס | צילום: רויטרס

הקונפליקט הזה ממשיך להזיק למפלגה גם אחרי שהביא לתבוסה בקלפיות. "המפלגה הרפובליקנית מיושנת, מעופשת ומכוסה באזוב", אמר רון פול, חבר הקונגרס האהוד על אנשי "מסיבת התה". "הרפובליקנים החדשים, הרפובליקנים שינצחו שוב באחד הימים, ייאלצו לאמץ את חירותם במישור הכלכלי והאישי", הוסיף.

המפלגה הרפובליקנית הישנה היא מפלגה עם אינסטינקטים צפויים - הם ידידותיים לבעלי העסקים, הם מתנגדים למיסוי גבוה, הם נחושים לשמור על מעמדה של ארה"ב בחו"ל, הם שמרנים בנושא דת, תרבות ומשפחה.

אבל היום, קהילות שלמות של מהגרים ממתינות לקבלת פנים מלאה. אנשי הקהילה הגאה דורשים היום שוויון ואפילו אנשי "מסיבת התה" חושדים בבעלי העסקים הגדולים. המפלגה הרפובליקנית חייבת להשתנות כדי לנצח, אבל עבור מפלגה שכמעט מקדשת את המסורת, שינויים הם לא הדרך הקלה, וודאי שלא החביבה.