אין תמונה
סיפור אהבה אמיתי עצוב במיוחד

הסופר שאת ספריו הכי אהבתי כשהייתי קטנה היה ז'ול ורן. הוא כתב על כדורים פורחים וגורדי שחקים ועל חלליות וטלוויזיות ואפילו מכשיר דמוי פקסימיליה משולבת עם אינטרנט - הרבה מאוד שנים לפני שהם הומצאו. הוא היה מחלוצי ז'אנר המדע הבדיוני. ממשיכי דרכו היו גם טובים, אבל אף אחד לא כמוהו. בכל ספר מדע בדיוני שקראתי אחר כך חיפשתי את ניצוץ הגאונות שלו - מי יכתוב על דברים שמהר מאוד יהפכו למציאות?

"סיפור אהבה אמיתי עצוב מיוחד" של גארי שטיינברג מוצא את אמריקה בעתיד הלא כל כך רחוק. הקטסטרופה כבר כאן: המעצמה החזקה בעולם מאבדת את חוסנה הכלכלי (קורסת תחת החוב המפלצתי לסין) החברתי (עינו של האח הגדול פקוחה ומפקחת) והפוליטי (מפלגה אחת, טנקים ברחובות ומלחמה לא מוצלחת עם ונצואלה).

הטכנולוגיה שולטת בכל. האזרחים נושאים "אפראט" שהוא מכשיר המאפשר לקבל פרטים על בעליו - היכן הוא מסתובב בכל רגע נתון, מה מצבו הפיזי (האומה סוגדת לנעורים ולאורח חיים בריא) ומה דירוג האטרקטיביות המינית שלו (ובמילים אחרות - "כמה הוא שווה"). עמודי אשראי המפוזרים בעיר חושפים את מצב חשבון הבנק של מי שעובר לידם. לא עתיד שרוצים לשאוף אליו.

סיפור אהבה מוזר, מצחיק וטרגי

ובתוך כל זה לני ויוניס. הוא לני אברמוב, יהודי בן 39 שמשפחתו היגרה מרוסיה. כלומניק קטן, נציג מכירות של "אוהבי חיים" (דרגה ז') במחלקה לשירותים פוסט אנושיים של תאגיד סטאטלינג-ואפאצ'ונג. גבר קטן עם פרצוף אפור דמוי ספינת קרב טבועה. היא יוניס פארק, קוריאנית-קתולית ששוקלת 35 ק"ג ומתנדבת במקלט לפליטים.

אבא שלה פודיאטור שמכניס אגרופים לאשתו ולבנותיו. אבא שלו שרת בגמלאות שאוהב לדוג. יותר מדי שנים מפרידות ביניהם. שנים כרונולוגיות ואלפי שנות דור מנטליות. סוג של היפה והחנון אם אתם מחובבי הז'אנר.

הרומן שלהם מוזר, מצחיק וטרגי. סיפור החיים שלהם מסופר לסירוגין: פרק אחד מיומנו של לני, בחור אנלוגי בעולם דיגיטלי שעדיין מנהל יומן של פעם ופרק אחד מחשבון הגלובלטינס מיקס של בלוג/מייל/מסנג'ר) של יוניס. הוא כותב בשפה גבוהה ובתיאורים מפורטים, היא משתמשת בסלנג כמעט בלתי מובן.

לקח לי זמן להיכנס לסיפור. התחושה הלא נוחה של - כביכול מדע בדיוני מאוד אפשרי וקרוב מתמיד - מוססה לי בתחילה את סיפור האהבה. רק כשהתרגלתי למישור המציאות בו מתקיים הספר יכולתי להתמסר לו, עד כדי כך שביומיים סיימתי את כולו. סיפור אהבה אמיתי עצוב במיוחד. כמה שזה נכון.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il