ג'ונתן מן
ג'ונתן מן | צילום: AP

מהסמכות הבכירה ביותר בארה"ב - הנשיא אובמה - ועד לדרגים הזוטרים, יש שינוי באוויר בכל האמור לעישון מריחואנה באמריקה. "עישנתי מריחואנה כילד, אני רואה בזה הרגל רע, אך לא שונה מהסיגריות שעישנתי כאיש צעיר", אמר השבוע אובמה בריאיון ל'ניו יורקר'. "אני לא חושב שזה מסוכן יותר מאלכוהול".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדינת קולורדו הפכה השנה למקום הראשון בעולם שהפך את המריחואנה לחוקית לחלוטין והפעיל פיקוח על השוק ההולך וצומח הזה. ואילו יתר האומה האמריקנית? בינתיים מביטה, לומדת, זועמת או משועשעת. בעיקר ממתינה לראות האם המדינה כולה "תתמסטל". שבוע אחרי שחוק המריחואנה החדש נכנס במדינה זו לתוקפו, לא ראינו גל אלימות, הזנחות ילדים או מתקפות אנשים עם מאנצ'יס שפולשים על חנויות המזון. הניסוי בקולורדו הפך מחוצפה נועזת, למצב הנורמלי החדש.

מהמדינה הצפון מערבית וושינגטון ועד לבירה וושינגטון שבמזרח, מתכוננים לאשר בקרוב שימוש במריחואנה ומצפים לרשת רגולציות שתאפשר מכירה שלה בעוד מספר חודשים. עוד 18 מדינות בארה"ב מאשרות שימוש מוגבל שנועד למטרות רפואיות. מדובר בשינוי דרמטי. התרבות הפופולרית באמריקה ראתה כבר את הוליווד מגדירה את המריחואנה כ"מקדם השיגעון", הרבה לפני שהאומה הכירה את האיום שבנאציזם או הקומוניזם.

רוב האמריקנים תומכים במריחואנה חוקית

המריחואנה הגיעה לארצות הברית יחד עם המהגרים המקסיקנים בשנה הראשונה של המאה ה-20. נוהגים לקשר אותה, ממש כמו דעה קדומה, עם עצלות, חוסר התמצאות ופשיעה. ב-1970, ריצ'ארד ניקסון הכריז על ה"מלחמה בסמים" - ורונלד רייגן הצטרף לקרב. הוא הוציא יותר מ3.5 מיליארד דולר בשנה כדי להילחם במריחואנה, אבל כיום - הצמח מנצח.

קנאביס, מריחואנה
מריחואנה. הכרה הולכת ומתרחבת בארה"ב | צילום: חדשות 2

יותר אמריקנים משתמשים במריחואנה מכל הסמים הלא חוקיים יחדיו. בסקר האחרון שביצעה CNN נמצא ש-52% מהאמריקנים מודים שעישנו מריחואנה. וייתכן מאוד שאנשים רבים נוטים לא לספר את האמת בנוגע לשאלות כאלה ולכן , המספר האמיתי ככל הנראה גבוה בהרבה. זו אולי הסיבה ש-55% מהאמריקנים מאמינים שהמריחואנה צריכה להיות חוקית. זה מספר כפול מהתמיכה בלגליזציה ב-1990 ופי שלוש מהתמיכה בשנות ה-70 או ה-80.

קשה להגיד שארצות הברית לבדה. בדצמבר האחרון, אורוגוואי הכריזה שמותר לגדל מריחואנה ומאוחר יותר השנה, יהיה ניתן למכור את הגידולים. הולנד, שמפורסמת בגישתה הליברלית בנוגע לשימוש בסמים, מעולם לא הכריזה שהמריחואנה חוקית, אבל המדינה סבלנית לשימוש באופן רשמי.

פורטוגל מתייחסת לצריכה של סמים בכמויות קטנות כמו שברוב המדינות מתייחסים לעבירות חניה, ובקנדה מותר להשתמש במריחואנה רק למטרות רפואיות. אבל המלחמה של אמריקה בסמים לא הגיעה לסופה. על פי החוק הלאומי, מריחואנה עדיין לא חוקית - ובכל יום נעצרים מאות אלפי אנשים בגלל שהם מחזיקים בה.

הסתירות שבין החוקים הלאומי והחוקים שבכל אחת מהמדינות מעוררים סחרחורת - גם לאלו שניגשים לבעיה בראש צלול לחלוטין. אבל לאחרונה, כשהמריחואנה מקבלת הכרה, אפילו לדעת הבית הלבן הצורך בשמירה על ראש צלול כבר לא צריך להיות עניינו של החוק.