ג'ונתן מן, CNN (צילום: חדשות 2)
איש פוליטי. ג'ונתן מן | צילום: חדשות 2

יש יותר ממאתים גברים מאחורי סורג וברוח בבית המעצר האמריקני שבמפרץ גוונטנאמו בקובה. נראה כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה כלוא שם בניהם. "הדרך שבה נתמודד עם זה", אמר הנשיא האמריקני בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי "היא אחד האתגרים הגדולים ביותר שיש לממשל שלי".

בית הכלא המבודד שיוחד לאסירים החשודים בביצוע מעשי טרור הוא אחד מבתי הכלא הכי ידועים לשמצה בעולם כולו. ביומו הראשון כנשיא אובמה הבטיח לסגור אותו בתוך שנה. ביום שלישי הקרוב, הוא יעבור את מחצית הזמן שהקציב לעצמו - והוא עדיין נאבק למען ההחלטה לסגור אותו.

אובמה סופג ביקורת (צילום: רויטרס)
הנשיא האמריקני בבעיה. אובמה | צילום: רויטרס

הנשיא אמר שיש שלושה סוגי אסירים בגוונטנאמו, הראשון הם אלו שיועמדו למשפט. בתי הדין הצבאיים כבר החלו לדון בכמה מהמקרים. יש אסירים שישוחררו או יועברו לבתי מעצר אחרים. מאז פתיחתו של גוונטאמו ב-2002 , מאות עצירים נשלחו למדינות האם שלהם או למקומות אחרים שהסכימו לקבלם. ולבסוף - יש עצירים שארצות הברית לא רוצה להעמיד לדין, ובטח שלא לשחרר.

כל המקרים מסובכים, אבל אלו ששייכים לקטיגוריה האחרונה הם המורכבים ביותר: הממשל ממשיך לראות בעצירים איום, אבל הם לא יכולים להעמיד אותם למשפט ולהציג הוכחות שיתקבלו על ידי שופט .

מרבית הכלואים שוהים במתקן ללא משפט (צילום: רויטרס)
בית המעצר בגוונטנאמו | צילום: רויטרס

עורכי דין מהממשל של אובמה שוקלים להמשיך ולהחזיק את האסירים גם אחרי שבית המעצר בגוונטנאמו ייסגר. "זה לא תואם את המסורת שלנו - לאסור אנשים ללא משפט", אמר אובמה, זה מאוד מטריד אותי, זו הסיבה שאנו נמשיך לעבוד בזהירות".

זכויותיהם של האסירים והדרישה של החוק האמריקני הם רק חלק מהבעיה. יש גם פוליטיקה: אופוזיציונרים משני צידיו של הקונגרס מתנגדים בתוקף לעצור את האסירים בשטחה של ארצות הברית.
כבר עכשיו הקונגרס לא מאשר תקציבים שיועדו לסגירת בית המעצר בגוונטנאמו - עד שלא ייתקבלו תכניות עבור אסיריו. הנשיא חייב להחליט. כרגע, אובמה תקוע בין בתי הכלא שירש וההבטחות ששיחרר. תקוע בלי דרך מוצא.

תכניתו של ג'ונתן מן - Political Mann משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN. 

הווידאופדיה: ברק אובמה